Sage the Soft Top Luxe electric kettle 1.7 L 2400 W Black, Stainless steel
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- Sage
- Product code:
- SKE735BST4EEU1 / 9355973007343
Share this product:
Specification
| 360° rotational base: | Yes |
|---|---|
| Auto power off: | Yes |
| Control type: | Buttons |
| Cordless: | Yes |
| Depth: | 260 mm |
| Doesn't contain: | Bisphenol A (BPA) |
| Height: | 260 mm |
| Hinged lid: | Yes |
| Housing material: | Stainless steel |
| Lid opening type: | Button |
| Power: | 2400 W |
| Power source: | AC |
| Product colour: | Black, Stainless steel |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Water level indicator: | Yes |
| Water tank capacity: | 1.7 L |
| Width: | 215 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.