Wagi i narzędzia kuchenne

Waga kuchenna to po prostu płaska powierzchnia, na której kładziemy produkty przeznaczone do ważenia. Niektóre wagi wyposażone są w miskę z miarką. Wagi kuchenne dzielą się na dwa główne rozdaje, na mechaniczne i elektroniczne.

Wagi w sklepie Wasserman-Adler, Mesko

Mechaniczne wagi mają prostą budowę, są łatwe w obsłudze i do tego są z zasady niedrogie. Taka waga to podstawa i montowana na niej miseczka, do której wkłada się ważone produkty. W podstawie umieszczony jest odważnik, który jest połączony ze wskazówką oraz zegarowy wyświetlacz z widoczną skalą ważenia. Jeżeli nie potrzebujesz wagi ważącej z dokładnością do jednego grama to mechaniczna z pewnością ci wystarczy. Jeżeli jednak gotujesz z aptekarską precyzją to zdecydowanie musisz postawić na wagę elektroniczną. Takie wagi wyposażone są w elektroniczny układ wskazujący, zasilany bateriami. Wynik ważenia pokazuje się na cyfrowym wyświetlaczu.

Na co zwrócić uwagę kupując wagę do kuchni?

Dokładność pomiaru to jeden z podstawowych parametrów, potem sprawdźmy maksymalne obciążenie, czyli dopuszczalną możliwą ilość produktów, które możemy zważyć. Tarowanie to funkcja, która ułatwi ważenie, pokaże nam ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, w jakim się znajdują. Wskaźnik zużycia baterii także ma duże znaczenie w przypadku wag elektronicznych, pozwala w porę zapobiec sytuacji związanej ze spadkiem jakości pomiaru lub nagłego zakończenia pracy urządzenia. Funkcja automatycznego włączania się wagi z kolei to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić baterie. No i na końcu, chociaż nie mniej ważne niż inne parametry kształt, wielkość i wyposażenie wagi.

Niektóre wagi elektroniczne posiadają także dodatkowe funkcje jak np.

przeliczanie lub zmiana jednostek wagowych,

określanie objętości płynów (dokonywany w litrach pomiar wody lub mleka),

wyliczanie kaloryczności produktów,

pomiar zawartości węglowodanów, białek i tłuszczy oraz cholesterolu, błonnika i sodu w ważonych produktach

Strona główna