Saeco SM6580/10 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- Saeco
- Product code:
- SM6580/10 / 8720389003424
Share this product:
Specification
| Ac input frequency: | 50 Hz |
|---|---|
| Ac input voltage: | 230 V |
| Adjustable coffee strength: | Yes |
| Adjustable grinder settings: | Yes |
| Americano making: | Yes |
| Appliance placement: | Countertop |
| Automatic anti-calc: | Yes |
| Built-in display: | Yes |
| Built-in grinder: | Yes |
| Built-in milk frother: | Yes |
| Cappuccino making: | Yes |
| Coffee beans capacity: | 300 g |
| Coffee input type: | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type: | Fully-auto |
| Coffee making: | Yes |
| Control type: | Touch |
| Cord length: | 1.2 m |
| Dishwasher-proof parts: | Yes |
| Display type: | TFT |
| Drip tray capacity: | 500 ml |
| Drip/spout light: | Yes |
| Energy efficiency class: | B |
| Espresso making: | Yes |
| Fast heat: | Yes |
| Filter compatibility: | AquaClean |
| Hot water system: | Yes |
| Latte macchiato making: | Yes |
| Latte making: | Yes |
| Maximum cup height: | 15 cm |
| Maximum operating pressure: | 15 bar |
| Milk tank capacity: | 0.6 L |
| Multi beverage: | Yes |
| Number of coffee strength settings: | 5 |
| Number of grinder settings: | 12 |
| Number of programs: | 14 |
| Number of temperature settings: | 3 |
| Power: | 1500 W |
| Power consumption (max): | 1500 W |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Pre brew aroma control: | Yes |
| Product colour: | Silver, Grey |
| Product type: | Espresso machine |
| Removable brewing/infusion unit: | Yes |
| Used capsules container capacity: | 12 pc(s) |
| Water tank capacity: | 1.8 L |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.