SAMSUNG washing machine WW70TA026AH
Specification
| Add garment (pause) function: | Yes |
|---|---|
| Adjustable spin speed: | Yes |
| Appliance placement: | Freestanding |
| Built-in display: | Yes |
| Child lock: | Yes |
| Control type: | Buttons, Knob |
| Cycle time (quick washing program): | 15 min |
| Cycle time washing: | 218 min |
| Delayed start timer: | Yes |
| Depth: | 550 mm |
| Display type: | LED |
| Door hinge: | Left |
| Drum material: | Stainless steel |
| Easy ironing: | Y |
| Ecobubble technology: | Y |
| Energy consumption per 100 cycles (washing): | 52 kWh |
| Energy efficiency class: | B |
| Energy efficiency class (washing): | B |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| Foam control system: | Yes |
| Half-load: | Yes |
| Height: | 850 mm |
| Inverter technology: | Yes |
| Loading type: | Front-load |
| Maximum spin speed: | 1200 RPM |
| Noise emission class: | A |
| Noise level (spin): | 72 dB |
| Package depth: | 660 mm |
| Package height: | 890 mm |
| Package weight: | 67 kg |
| Package width: | 670 mm |
| Product colour: | White, Black |
| Rated capacity (washing): | 7 kg |
| Remaining time indication: | Yes |
| Self-cleaning: | Yes |
| Spin-drying class: | B |
| Viewing window: | Yes |
| Washing programs: | Cotton, Synthetics, Mix, Wool, Centrifugation and pumping out, Quick 15 min, Rinse & spin, Eco 40-60 , Delicate, Colour, Hygienic steam, Economical, Bedding, Drum cleaning |
| Water consumption washing per cycle: | 45 L |
| Weight: | 65 kg |
| Width: | 600 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.