Samsung Series 7 UE55AU7092U 139.7 cm 55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blac
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- UE55AU7092UXXH / 8806094416688
Share this product:
Specification
| Ac input frequency: | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| Ac input voltage: | 220 - 240 V |
| Adaptive sound: | Yes |
| Audio decoders: | Dolby Digital |
| Audio decoding technologies: | Dolby Digital Plus |
| Audio output channels: | 2.0 channels |
| Audio return channel (arc): | Yes |
| Auto channel search: | Yes |
| Auto power off: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 4.2 |
| Brand specific technologies: | Micro dimming |
| Cables included: | AC |
| Common interface (ci): | Yes |
| Common interface plus (ci+): | Yes |
| Common interface plus (ci+) version: | 1.4 |
| Connectshare (hdd): | Yes |
| Connectshare (usb): | Yes |
| Consumer electronics control (cec): | Anynet+ |
| Depth (with stand): | 251.7 mm |
| Depth (without stand): | 80.1 mm |
| Desktop stand: | Yes |
| Digital audio optical out: | 1 |
| Digital clean view: | Yes |
| Digital signal format system: | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Dimming type: | UHD Dimming |
| Display diagonal: | 139.7 cm (55") |
| Display diagonal (metric): | 138 cm |
| Display number of colours: | 1.07 billion colours |
| Display resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology: | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name: | Mega Contrast |
| E-manual: | Yes |
| Eco sensor: | Yes |
| Electronic programme guide (epg): | Yes |
| Energy consumption (hdr) per 1000 hours: | 116 kWh |
| Energy consumption (sdr) per 1000 hours: | 84 kWh |
| Energy efficiency class (hdr): | G |
| Energy efficiency class (sdr): | G |
| Enhanced audio return channel (earc): | Yes |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Frameless design: | Yes |
| Game features: | Auto Low Latency Mode (ALLM) |
| Hd type: | 4K Ultra HD |
| Hdmi ports quantity: | 3 |
| Hdmi quick switch: | Yes |
| Height (with stand): | 788.7 mm |
| Height (without stand): | 721.1 mm |
| Hid support: | Yes |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | Hybrid Log-Gamma (HLG), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Hybrid broadcast broadband tv (hbbtv): | Yes |
| Hybrid broadcast broadband tv (hbbtv) version: | 2.0.2 |
| Image gallery: | Yes |
| Internet tv: | Yes |
| Ipv6 support: | Yes |
| Motion interpolation technology: | PQI (Picture Quality Index) 2000 |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Native refresh rate: | 60 Hz |
| Number of osd languages: | 28 |
| Number of speakers: | 2 |
| On screen display (osd) languages: | Spanish, Polish, Finnish, German, Italian, Dutch, French, Danish, Swedish, English, Norwegian, Russian, Portuguese |
| Operating system installed: | Tizen |
| Package depth: | 160 mm |
| Package height: | 867 mm |
| Package type: | Box |
| Package weight: | 17.4 kg |
| Package width: | 1360 mm |
| Panel mounting interface: | 200 x 200 |
| Picture processing technology: | Samsung Contrast Enhancer |
| Power consumption (max): | 140 W |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Product colour: | Black |
| Purcolor: | Yes |
| Q-symphony: | Yes |
| Remote control included: | Yes |
| Remote control type: | TM2140A |
| Rf ports quantity: | 1 |
| Rms rated power: | 20 W |
| Samsung technologies (av/tv): | Micro Dimming |
| Screen format adjustments: | Zoom |
| Screen mirroring: | Yes |
| Screen shape: | Flat |
| Smart modes: | Natural, Filmmaker |
| Smart remote included: | Yes |
| Smart tv: | Yes |
| Smartthings app support: | Yes |
| Sound mirroring: | Yes |
| Stand colour: | Black |
| Stand type: | Legs stand |
| Subtitles function: | Yes |
| Supported graphics resolutions: | 3840 x 2160 |
| Supported video modes: | 2160p |
| Teletext function: | Yes |
| Tuner type: | Analog & digital |
| Tv key support: | Yes |
| Tv sound to mobile device: | Yes |
| Universal guide: | Yes |
| Usb 2.0 ports quantity: | 1 |
| Vesa mounting: | Yes |
| Video apps: | Samsung TV Plus |
| Web browser: | Yes |
| Weight (with stand): | 12.5 kg |
| Weight (without stand): | 12.4 kg |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width (with stand): | 1227.6 mm |
| Width (without stand): | 1227.6 mm |
| Wireless dex support: | Yes |
| Works with amazon alexa: | Yes |
| Works with the google assistant: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.