Samsung Q70D QE65Q70DATXXH TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- QE65Q70DATXXH / 8806095443447
Share this product:
Specification
| 4k ultra hd upscaling: | Yes |
|---|---|
| Ac input frequency: | 50/60 Hz |
| Ac input voltage: | 220 - 240 V |
| Active voice amplifier (ava): | Yes |
| Adaptive sound: | Yes |
| Ai upscale: | Yes |
| Ambient mode: | Ambient Mode+ |
| Amd freesync: | Yes |
| Amd freesync type: | FreeSync Premium |
| Apple airplay 2 support: | Yes |
| Audio output channels: | 2.0 channels |
| Auto power off: | Yes |
| Backlight dimming technology: | Supreme UHD Dimming |
| Bezel type: | 3 Bezel-less |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Common interface (ci): | Yes |
| Common interface plus (ci+): | Yes |
| Common interface plus (ci+) version: | 1.4 |
| Consumer electronics control (cec): | Anynet+ |
| Control type: | Remote |
| Depth (with stand): | 300.9 mm |
| Depth (without stand): | 25.7 mm |
| Desktop stand: | Yes |
| Digital audio optical out: | 1 |
| Digital signal format system: | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Display diagonal: | 165.1 cm (65") |
| Display diagonal (metric): | 163 cm |
| Display resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology: | QLED |
| Eco mode: | Yes |
| Eco sensor: | Yes |
| Electronic programme guide (epg): | Yes |
| Energy consumption (hdr) per 1000 hours: | 220 kWh |
| Energy consumption (sdr) per 1000 hours: | 85 kWh |
| Energy efficiency class (hdr): | G |
| Energy efficiency class (sdr): | E |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| Energy saving mode: | Yes |
| Enhanced audio return channel (earc): | Yes |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Hd type: | 4K Ultra HD |
| Hdmi ports quantity: | 4 |
| Height (with stand): | 897.5 mm |
| Height (without stand): | 831.8 mm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Hybrid broadcast broadband tv (hbbtv): | Yes |
| Hybrid broadcast broadband tv (hbbtv) version: | 2.0.3 |
| Internet tv: | Yes |
| Led backlight: | Yes |
| Led backlighting type: | Dual LED |
| Multi-screen: | Yes |
| Native refresh rate: | 100 Hz |
| Number of osd languages: | 27 |
| Number of tuners: | 2 tuner(s) |
| Object tracking sound+ (ots+): | Yes |
| Operating system installed: | Tizen |
| Package depth: | 164 mm |
| Package height: | 950 mm |
| Package type: | Box |
| Package weight: | 29.3 kg |
| Package width: | 1612 mm |
| Panel mounting interface: | 400 x 300 |
| Picture processing technology: | Quantum Processor 4K, Samsung Contrast Enhancer |
| Power consumption (max): | 245 W |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Power consumption (typical): | 85 W |
| Product colour: | Black |
| Remote control included: | Yes |
| Remote control type: | TM2360E*UK, TM1240A |
| Rf ports quantity: | 1 |
| Rms rated power: | 20 W |
| Samsung technologies (av/tv): | Wide Viewing Angle, Amazon Alexa Built-in, Slim Fit Wall-Mount, Quantum HDR, 4K AI Upscaling, Samsung Health, Samsung TV Plus, Ambient Mode+, AirPlay 2, Quantum Processor 4K, Built-in SmartThings Hub, HDR10+, Active Voice Amplifier, Adaptive Sound Pro, Object Tracking Sound Lite, Dual LED, Smart Calibration, Supreme UHD Dimming, Works With Amazon Alexa, Q-Symphony, Contrast Enhancer, Smart TV powered by Tizen, Motion Xcelerator |
| Screen shape: | Flat |
| Smart modes: | Filmmaker |
| Smart tv: | Yes |
| Smartthings app support: | Yes |
| Sound mirroring: | Yes |
| Stand colour: | Black |
| Stand depth: | 30.1 cm |
| Stand width: | 34.3 cm |
| Subtitles function: | Yes |
| Supported graphics resolutions: | 3840 x 2160 |
| Supported video modes: | 2160p |
| Teletext standards: | EPG |
| Tuner type: | Analog & digital |
| Tv initiate mirroring: | Yes |
| Tv key support: | Yes |
| Tv sound to mobile device: | Yes |
| Usb 2.0 ports quantity: | 2 |
| Vesa mounting: | Yes |
| Video apps: | Samsung TV Plus |
| Video upscaling: | Yes |
| Voice guide: | Yes |
| Web browser: | Yes |
| Weight (with stand): | 22.3 kg |
| Weight (without stand): | 21.4 kg |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width (with stand): | 1451.7 mm |
| Width (without stand): | 1451.7 mm |
| Works with amazon alexa: | Yes |
| Works with the google assistant: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.