Samsung Galaxy Z Flip5 SM-F731B 17 cm 6.7") Dual SIM Android 13 5G USB Type-C 8 GB 512 GB 3700 mAh Gre
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-F731BZUHEUB / 8806095154497
Share this product:
Specification
| 3g bands supported: | 2100 MHz, 1900, 850, 900 |
|---|---|
| 3g standards: | UMTS, WCDMA |
| 4g bands supported: | 1500, 700, 2300, 1800, 900, 1900, 2100, 800, 2600 MHz, 850, 2500 |
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5g bands supported: | 3500, 2100, 2600, 800, 900, 1900, 2500, 700, 1800, 2300, 3700 MHz, 850 |
| 5g standard: | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Audio formats supported: | MP3, OTA, AWB, RTTTL, AAC, FLAC, OGA, DFF, MIDI, MXMF, OGG, RTX, WAV, AMR, Mid, 3GA, IMY, DSF, M4A, XMF, APE |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Barometer: | Yes |
| Battery capacity: | 3700 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Brand specific technologies: | Always-on display |
| Continuous video playback time: | 20 h |
| Depth: | 6.9 mm |
| Digital zoom: | 10x |
| Display brightness: | 900 cd/m² |
| Display diagonal: | 17 cm (6.7") |
| Display glass type: | Gorilla Glass |
| Display resolution: | 2640 x 1080 pixels |
| Display technology marketing name: | Dynamic AMOLED 2X |
| Display type: | OLED |
| Equalizer: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Flash type: | LED |
| Folded depth: | 1.51 cm |
| Folded height: | 8.51 cm |
| Folded width: | 7.19 cm |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera field of view (fov) angle: | 85° |
| Front camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Front camera sensor size: | 1/3.24" |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gorilla glass version: | Gorilla Glass Victus 2 |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Hall sensor: | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 165.1 mm |
| Housing material: | Aluminium |
| Image stabilizer: | Yes |
| Image stabilizer type: | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity: | 512 GB |
| International protection (ip) code: | IPX8 |
| Maximum display brightness (outdoor): | 1750 cd/m² |
| Maximum frame rate: | 960 fps |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Mobile network generation: | 5G |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 13 |
| Panorama: | Yes |
| Pixel density: | 425 ppi |
| Platform: | Android |
| Portrait mode: | Yes |
| Position location: | Yes |
| Processor boost frequency: | 3.36 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model: | 8 Gen 2 |
| Product colour: | Grey |
| Protection features: | Water resistant |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quasi-zenith satellite system (qzss): | Yes |
| Ram capacity: | 8 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera field of view (fov) angle: | 83° |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution: | 3000 x 4000 pixels |
| Rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Rear camera sensor size: | 1/1.76" |
| Rear camera type: | Dual camera |
| Resolution at capture speed: | 3840x2160@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps, 1920x1080@30fps |
| Second display: | Yes |
| Second display brightness: | 1000 cd/m² |
| Second display diagonal: | 8.64 cm (3.4") |
| Second display pixel density: | 306 ppi |
| Second display refresh rate: | 60 Hz |
| Second display resolution: | 720 x 748 pixels |
| Second display type: | Super AMOLED |
| Second rear camera aperture number: | 2.2 |
| Second rear camera field of view (fov) angle: | 123° |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Second rear camera sensor size: | 1/3.21" |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card type: | NanoSIM + eSIM |
| Time lapse mode: | Yes |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb on-the-go support: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Video capture resolution (max): | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported: | MP4, M4V, FLV, 3G2, 3GP, AVI, WEBM, MKV |
| Weight: | 187 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Width: | 71.9 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.