Samsung Galaxy Watch6 SM-R935F 3.3 cm (1.3") OLED 40 mm Digital 432 x 432 pixels Touchscreen 4G Gold Wi-Fi GPS satellite
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-R935FZEAEUB / 8806095066523
Share this product:
Specification
| Accelerometer: | Yes |
|---|---|
| Alarm clock: | Yes |
| Always-on display: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Audio formats supported: | WAV, AMR, AWB, MP3, AAC, OGA, 3GA, M4A, OGG |
| Band colour: | Gold |
| Barometer: | Yes |
| Battery capacity: | 300 mAh |
| Battery type: | Built-in battery |
| Beidou: | Yes |
| Blood oxygen sensor: | Yes |
| Blood pressure monitor: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Built-in camera: | No |
| Built-in microphone: | Yes |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Calendar: | Yes |
| Colour display: | Yes |
| Depth: | 40.4 mm |
| Display brightness: | 600 cd/m² |
| Display diagonal: | 3.3 cm (1.3") |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 432 x 432 pixels |
| Display technology: | OLED |
| Display technology marketing name: | Super AMOLED |
| Display type: | Digital |
| Electronic compass: | Yes |
| Flash memory: | 16 GB |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Headphone connectivity: | Bluetooth |
| Heart rate monitor: | Yes |
| Heart rate sensor type: | Optical |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Market positioning: | Smartwatch |
| Military standard: | MIL-STD-810H |
| Mobile network connection: | Yes |
| Mobile network generation: | 4G |
| Mobile operating systems supported: | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0 |
| Multisport mode: | Yes |
| Music player: | Yes |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Operating system installed: | Wear OS |
| Pedometer: | Yes |
| Pixel density: | 330 ppi |
| Processor cores: | 2 |
| Processor frequency: | 1.4 MHz |
| Processor manufacturer: | Samsung |
| Protection features: | Water resistant |
| Quality of sleep: | Yes |
| Ram capacity: | 2000 MB |
| Shape: | Round |
| Sos alert function: | Yes |
| Stopwatch: | Yes |
| Stress monitoring function: | Yes |
| Thickness: | 9 mm |
| Timer: | Yes |
| Touchscreen: | Yes |
| Voice recording: | Yes |
| Watch case colour: | Gold |
| Watch case material: | Aluminium |
| Watch case size: | 40 mm |
| Watch glass type: | Sapphire |
| Water resistance: | 5 ATM |
| Weather forecast: | Yes |
| Weight: | 28.7 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a |
| Width: | 38.8 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.