Samsung Galaxy Watch4 Classic 3.56 cm (1.4") OLED 46 mm Digital 450 x 450 pixels Touchscreen 4G Silver Wi-Fi GPS (satellite)
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-R895FZSAEUE / 8806092581739
Share this product:
Specification
| 4g standard: | LTE |
|---|---|
| Accelerometer: | Yes |
| Activity tracker: | Yes |
| Always-on display: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Band colour: | Grey |
| Barometer: | Yes |
| Battery capacity: | 361 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Blood oxygen sensor: | Yes |
| Blood pressure monitor: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Buckle colour: | Stainless steel |
| Calories burned: | Yes |
| Closure type: | Single prong strap buckle |
| Colour display: | Yes |
| Depth: | 45.5 mm |
| Display diagonal: | 3.56 cm (1.4") |
| Display resolution: | 450 x 450 pixels |
| Display technology: | OLED |
| Display technology marketing name: | Super AMOLED |
| Display type: | Digital |
| Electronic compass: | Yes |
| Flash memory: | 16 GB |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Headphone connectivity: | Bluetooth |
| Heart rate contact sensors: | Yes |
| Heart rate monitor: | Yes |
| Heart rate sensor type: | Electrical, Optical |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Market positioning: | Smartwatch |
| Military standard: | MIL-STD-810G |
| Mobile network connection: | Yes |
| Mobile network generation: | 4G |
| Mobile operating systems supported: | Android 7.0, Android 8.0, Android 6.0, Android 10.0, Android 9.0 |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Operating system installed: | Wear OS |
| Personal goals: | Yes |
| Personal info management (pim): | Alarm clock |
| Processor cores: | 2 |
| Processor frequency: | 1180 MHz |
| Processor manufacturer: | Samsung |
| Protection features: | Waterproof |
| Quality of sleep: | Yes |
| Ram capacity: | 1500 MB |
| Shape: | Round |
| Thickness: | 1.1 cm |
| Timer: | Yes |
| Touchscreen: | Yes |
| Watch case colour: | Silver |
| Watch case material: | Stainless steel |
| Watch case size: | 46 mm |
| Watch glass type: | Corning Gorilla Glass DX |
| Water resistance: | 5 ATM |
| Weight: | 52 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Width: | 45.5 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.