Samsung Galaxy S23 Ultra SM-S918B 17.3 cm 6.8") Dual SIM Android 13 5G USB Type-C 12 GB 512 GB 5000 mAh Blac
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-S918BZKHEUB / 8806094729191
Share this product:
Specification
| 3g bands supported: | 2100 MHz, 850, 900, 1900 |
|---|---|
| 3g standards: | UMTS, WCDMA |
| 4g bands supported: | 2600, 850, 2500, 700, 2300, 2100, 800, 1500, 1800, 900, 1900 |
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5g bands supported: | 2600, 800, 900, 2500, 3500 MHz, 850, 2100, 1900, 3700, 700, 1800, 2300 |
| 5g data rate (max): | 4.66 Gbit/s |
| 5g standard: | Sub6 TDD, Sub6 FDD |
| Ac adapter included: | No |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Colour name: | Phantom Black |
| Compatible memory cards: | Not supported |
| Depth: | 8.9 mm |
| Digital zoom: | 100x |
| Display brightness: | 1750 cd/m² |
| Display diagonal: | 17.3 cm (6.8") |
| Display glass type: | Gorilla Glass |
| Display resolution: | 3088 x 1440 pixels |
| Display technology marketing name: | Dynamic AMOLED 2X |
| E-mail: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fast charging technology: | Ultra Charge |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Flash type: | LED |
| Fourth rear camera aperture number: | 2.4 |
| Fourth rear camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Front camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gorilla glass version: | Gorilla Glass Victus 2 |
| Gps (satellite): | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 163.4 mm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| Housing material: | Aluminium, Glass |
| Image stabilizer type: | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity: | 512 GB |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Maximum display brightness (hdr): | 1200 cd/m² |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Mimo: | Yes |
| Mobile network generation: | 5G |
| Modulation: | 1024-QAM |
| Multimedia messaging service (mms): | Yes |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 13 |
| Optical zoom: | 10x |
| Panel type: | OLED |
| Panorama: | Yes |
| Platform: | Android |
| Position location: | Yes |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model: | 8 Gen 2 |
| Product colour: | Black |
| Protection features: | Water resistant, Dust resistant |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quasi-zenith satellite system (qzss): | Yes |
| Ram capacity: | 12 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.7 |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 200 MP |
| Rear camera type: | Quad camera |
| Resolution at capture speed: | 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps, 7680x4320@30fps, 3840x2160@30fps |
| Second rear camera aperture number: | 4.9 |
| Second rear camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Short message service (sms): | Yes |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card type: | NanoSIM + eSIM |
| Speakerphone: | Yes |
| Stylus included: | Yes |
| Third rear camera aperture number: | 2.2 |
| Third rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Time lapse mode: | Yes |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb on-the-go support: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vibrating alert: | Yes |
| Video call: | Yes |
| Video capture resolution (max): | 4320 x 7680 pixels |
| Video recording modes: | 720p, 1080p, 2160p, 4320p |
| Voice commands: | Yes |
| Weight: | 233 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| Width: | 78.1 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.