Samsung Galaxy S21 5G SM-G991B 15.8 cm 6.2") Dual SIM Android 11 USB Type-C 8 GB 128 GB 4000 mAh REMADE Remade / Refurbishe
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-G991B/DS/PE / 5903719136464
Share this product:
Specification
| 3g standards: | HSDPA, HSPA+, HSUPA, UMTS |
|---|---|
| 4g standard: | LTE |
| Ac adapter included: | No |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| App distribution platform: | Google Play |
| Audio formats supported: | RTTTL, 3GA, IMY, DSF, AWB, MP3, OTA, MIDI, MXMF, M4A, WAV, AMR, WMA, Mid, OGG, RTX, XMF, APE, AAC, FLAC, OGA, DFF |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Barometer: | Yes |
| Battery capacity: | 4000 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Cables included: | USB Type-C |
| Colour name: | Phantom Gray |
| Compatible memory cards: | Not supported |
| Depth: | 7.9 mm |
| Digital zoom: | 30x |
| Display diagonal: | 15.8 cm (6.2") |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Display technology marketing name: | Dynamic AMOLED 2X |
| E-mail: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Front camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Geotagging: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Google applications: | Google Play, Google Maps |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Hall sensor: | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 151.7 mm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Image stabilizer: | Yes |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Iris recognition: | No |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Mobile network generation: | 5G |
| Multi-shot: | Yes |
| Multimedia messaging service (mms): | Yes |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Optical zoom: | 3x |
| Orientation sensor: | Yes |
| Panel type: | OLED |
| Pixel density: | 421 ppi |
| Platform: | Android |
| Position location: | Yes |
| Processor cores: | 8 |
| Processor frequency: | 2.9 GHz |
| Product colour: | Purple |
| Product condition: | Remade / Refurbished |
| Protection features: | Water resistant |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quick start guide: | Yes |
| Ram capacity: | 8 GB |
| Ram type: | LPDDR5 |
| Rear camera aperture number: | 2.2 |
| Rear camera field of view (fov) angle: | 120° |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Rear camera type: | Triple camera |
| Removable battery: | No |
| Resolution at capture speed: | 1920x1080@30fps, 1920x1080@240fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps, 3840x2160@30fps, 1280x720@960fps |
| Rounded display corners: | Yes |
| Second rear camera aperture number: | 1.8 |
| Second rear camera field of view (fov) angle: | 79° |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Self-timer: | Yes |
| Short message service (sms): | Yes |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card ejector pin: | Yes |
| Sim card type: | NanoSIM + eSIM |
| Speakerphone: | Yes |
| Speakers: | stereo |
| Supported video modes: | 1080p, 4320p, 2160p, 720p |
| Tethering (modem-mode): | Yes |
| Third rear camera aperture number: | 2 |
| Third rear camera field of view (fov) angle: | 76° |
| Third rear camera resolution (numeric): | 64 MP |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb mass storage: | Yes |
| Usb on-the-go support: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User memory: | 110 GB |
| Vibrating alert: | Yes |
| Video call: | Yes |
| Video capture resolution (max): | 7680 x 4320 pixels |
| Video formats supported: | 3GP, MKV, M4V, 3G2, WMV, AVI, WEBM, MP4, FLV, ASF |
| Video recording modes: | 720p, 1080p, 2160p |
| Video stabilizer: | Yes |
| Virtual assistant: | Samsung Bixby |
| Voice over lte (volte) supported: | Yes |
| Weight: | 171 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi positioning: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g |
| Width: | 75.8 mm |
| Wireless charging: | Yes |
| Wireless power share: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.