Samsung Galaxy A54 5G 16.3 cm 6.4") Dual SIM Android 13 USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh AWESOME WHITE Unpacke
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-A546BZWDEUB / 8806094825909
Share this product:
Specification
| 3g bands supported: | 2100 MHz, 850, 1900 |
|---|---|
| 3g standards: | UMTS, WCDMA |
| 4g bands supported: | 2100, 800, 700, 2300, 900, 1800, 2600 MHz, 850, 2500, 1500, 1900 |
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5g bands supported: | 2100, 2600, 800, 900, 3500, 700, 1800, 3700 MHz, 2300, 2500 |
| 5g standard: | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| Ac adapter included: | No |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| App distribution platform: | Google Play |
| Audio formats supported: | 3GA, M4A, WAV, AMR, MP3, OTA, AWB, MIDI, MXMF, Mid, OGG, RTX, XMF, IMY, AAC, FLAC, OGA, RTTTL |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Colour name: | Awesome White |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Depth: | 8.2 mm |
| Digital zoom: | 10x |
| Display brightness: | 500 cd/m² |
| Display diagonal: | 16.3 cm (6.4") |
| Display glass type: | Gorilla Glass |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Display technology marketing name: | Super AMOLED |
| E-mail: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Flash type: | LED |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric): | 32 MP |
| Front camera sensor size: | 1/2.8" |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gorilla glass version: | Gorilla Glass 5 |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Hall sensor: | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 158.2 mm |
| Image stabilizer: | Yes |
| Image stabilizer type: | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity: | 256 GB |
| Macro photography: | Yes |
| Maximum display brightness (outdoor): | 1000 cd/m² |
| Maximum frame rate: | 240 fps |
| Maximum memory card size: | 1 TB |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Memory card slot type: | Hybrid slot |
| Mimo: | Yes |
| Mobile network generation: | 5G |
| Modulation: | 1024-QAM |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 13 |
| Panel type: | OLED |
| Panorama: | Yes |
| Pixel density: | 401 ppi |
| Platform: | Android |
| Portrait mode: | Yes |
| Position location: | Yes |
| Processor boost frequency: | 2.4 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Samsung Exynos |
| Processor frequency: | 2 GHz |
| Product colour: | White |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quasi-zenith satellite system (qzss): | Yes |
| Ram capacity: | 8 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution: | 6120 x 8160 pixels |
| Rear camera resolution (numeric): | 50 MP |
| Rear camera sensor size: | 1/1.56" |
| Rear camera type: | Triple camera |
| Removable battery: | No |
| Resolution at capture speed: | 3840x2160@30fps |
| Rounded display corners: | Yes |
| Second rear camera aperture number: | 2.2 |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Second rear camera sensor size: | 1/3" |
| Sim card capability: | Hybrid Dual SIM |
| Sim card type: | NanoSIM |
| Speakers: | stereo |
| Talk time (4g): | 46 h |
| Third rear camera aperture number: | 2.4 |
| Third rear camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Third rear camera sensor size: | 1/5" |
| Time lapse mode: | Yes |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb on-the-go support: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 2.0 |
| Video call: | Yes |
| Video capture resolution (max): | 2160 x 3840 pixels |
| Video formats supported: | 3GP, MKV, MP4, M4V, FLV, 3G2, AVI, WEBM |
| Video recording modes: | 720p, 2160p, 1080p |
| Virtual assistant: | Samsung Bixby |
| Weight: | 202 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width: | 76.7 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.