Salta 5426A recreational/backyard trampoline Outdoor Round Coil spring Above ground trampoline
PLN 455.56
Shipping from warehouse: A3
Estimated shipping: Thu, Apr 2 - Mon, Apr 6
14 days returnUnconditional return policy
- Availability:
- large quantity
- Brand:
- Salta
- Product code:
- 8719425454269
Share this product:
Specification
| Assembly instructions: | Yes |
|---|---|
| Closure type: | Zipper |
| Construction type: | Coil spring |
| Diameter: | 140 cm |
| Frame coating: | Galvanized |
| Frame material: | Steel |
| Jumping surface diameter: | 108 cm |
| Jumping surface material: | Polypropylene (PP) |
| Leg diameter: | 2.5 cm |
| Leg thickness: | 1 mm |
| Maximum user weight: | 35 kg |
| Number of elastic bands: | 30 |
| Number of legs: | 6 leg(s) |
| Padding material: | PVC/Polyethylene (PE)/Expanded polyethylene (EPE) |
| Padding tile colour: | Black |
| Placement supported: | Outdoor |
| Product colour: | Black |
| Product type: | Above ground trampoline |
| Protective cover: | Yes |
| Recommended age (min): | 3 yr(s) |
| Recommended gender: | Boy/Girl |
| Safety net: | Yes |
| Safety net material: | Polyethylene |
| Safety padding cover: | Yes |
| Shape: | Round |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Target audience: | Children |
| Tested weight: | 87.5 kg |
| Top rail diameter: | 2.5 cm |
| Top rail thickness: | 1 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.