Makita HP488D009 Akku-Schlagbohrschrauber 1400 RPM Keyless Black, Blue
Specification
| Adjustable speed: | Yes |
|---|---|
| Adjustable torque: | Yes |
| Battery pack: | Yes |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage: | 18 V |
| Carrying case: | Yes |
| Charger: | Yes |
| Chuck capacity (max): | 1.3 cm |
| Chuck capacity (min): | 1.5 mm |
| Chuck type: | Keyless |
| Drilling: | Yes |
| Drilling diameter in steel (max): | 1.3 cm |
| Drilling diameter in stone (max): | 1.3 cm |
| Drilling diameter in wood (max): | 3.6 cm |
| Hammer drilling: | Yes |
| Idle speed (max): | 1400 RPM |
| Number of gears: | 2 |
| Power source: | Battery |
| Product colour: | Black, Blue |
| Product design: | Pistol grip drill |
| Soft grip: | Yes |
| Sound level uncertainty: | 3 dB |
| Sound power level: | 92 dB |
| Sound pressure level: | 81 dB |
| Torque (max): | 42 N⋅m |
| Torque (min): | 24 N⋅m |
| Torque settings: | 16 |
| Vibration level (concrete drilling): | 2.5 m/s² |
| Vibration level uncertainty (concrete drilling): | 9.5 m/s² |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.