Makita DUR368LPT2 brush cutter/string trimmer 35 cm Battery Black, Blue
€924.00
Shipping from warehouse: H6
Estimated shipping: Mon, May 4 - Tue, May 5
14 days returnUnconditional return policy
Specification
| Battery capacity: | 5 Ah |
|---|---|
| Battery pack: | Y |
| Battery voltage: | 18 V |
| Carrying case: | N |
| Cutting diameter (max): | 35 cm |
| Handle type: | D-loop handle |
| Head type: | Nylon line |
| Length: | 175.8 cm |
| Number of battery cells: | 2 |
| Operating time: | 38 min |
| Power source: | Battery |
| Product colour: | Black, Blue |
| Removable battery: | Y |
| Rotational speed: | 6500 RPM |
| Weight: | 3.3 kg |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.