Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual‑Band System, 3-pack
Specification
| Ac adapter frequency: | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter included: | Yes |
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter output current: | 2 A |
| Ac adapter output voltage: | 12 V |
| Antenna type: | Internal |
| Antennas quantity: | 5 |
| Built-in processor: | Yes |
| Dc-in jack: | Yes |
| Depth: | 86 mm |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 3 |
| Ethernet wan: | Yes |
| Firmware upgradeable via: | Network |
| Flash memory: | 256 MB |
| Harmonized system (hs) code: | 85171800 |
| Height: | 185.5 mm |
| Internal memory: | 512 MB |
| Led indicators: | Yes |
| Maximum coverage: | 752 m² |
| Mimo: | Yes |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Mu-mimo technology: | Yes |
| Number of products included: | 3 pc(s) |
| Number of units included: | 3 pc(s) |
| Operating relative humidity (h-h): | 10 - 80% |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Package depth: | 103 mm |
| Package height: | 245 mm |
| Processor cores: | 2 |
| Processor frequency: | 1 GHz |
| Product colour: | White |
| Product type: | Mesh system |
| Security algorithms: | WPA2, 128-bit AES, WPA3 |
| Storage relative humidity (h-h): | 10 - 80% |
| Storage temperature (t-t): | -20 - 70 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Weight: | 680 g |
| Wi-fi band: | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-fi standards: | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width: | 86 mm |
| Wlan data transfer rate (first band): | 600 Mbit/s |
| Wlan data transfer rate (max): | 5400 Mbit/s |
| Wlan data transfer rate (second band): | 4800 Mbit/s |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.