LG S95TR Black 9.1.5 channels 810 W
€1,324.31
Shipping from warehouse: H6
Estimated shipping: Thu, May 14 - Mon, May 18
14 days returnUnconditional return policy
Specification
| 3d: | No |
|---|---|
| Apple airplay 2 support: | Yes |
| Audio decoders: | Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| Audio output channels: | 9.1.5 channels |
| Audio return channel (arc): | Yes |
| Aux in: | No |
| Bass reflex: | Yes |
| Batteries included: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth codec: | SBC / AAC |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Built-in chromecast: | Yes |
| Cables included: | HDMI |
| Card reader integrated: | No |
| Compatible memory cards: | Not supported |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Consumer electronics control (cec): | SimpLink |
| Depth: | 135 mm |
| Digital audio optical in: | 1 |
| Digital living network alliance (dlna) certified: | No |
| Enhanced audio return channel (earc): | Yes |
| Equalizer: | Yes |
| Equalizer modes: | AI Sound Pro, Bass Blast, Bass Blast+, Game, Movie, Music, Sport, Standard |
| Ethernet lan: | No |
| Fm radio: | No |
| Game mode: | Yes |
| Hdmi in: | 1 |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Height: | 63 mm |
| High dynamic range (hdr) technology: | High Dynamic Range 10 (HDR10), Dolby Vision |
| Impedance: | 6 Ω |
| Lg technologies (av/tv): | WOW Interface, Works With Google Assistant, Works with Amazon Alexa, AI Sound Pro, WOW Orchestra |
| Mobile operating systems supported: | iOS, Android |
| Number of hdmi outputs: | 1 |
| Number of speakers: | 10 |
| Optical disc player type: | Not included |
| Package depth: | 261 mm |
| Package height: | 572 mm |
| Package weight: | 26.4 kg |
| Package width: | 1345 mm |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Power consumption (typical): | 171 W |
| Product colour: | Black |
| Quick start guide: | Yes |
| Rear speaker depth: | 14.2 cm |
| Rear speaker height: | 22.3 cm |
| Rear speaker impedance: | 4 Ω |
| Rear speaker rms power: | 240 W |
| Rear speaker sensitivity: | 83 dB |
| Rear speaker weight: | 4.08 kg |
| Rear speaker width: | 15.9 cm |
| Remote control included: | Yes |
| Rms rated power: | 810 W |
| Smartphone/tablet remote support: | Yes |
| Soundbar power consumption: | 65 W |
| Soundbar speaker rms power: | 350 W |
| Soundbar weight: | 5.65 kg |
| Spotify connect: | Yes |
| Subwoofer connectivity: | Wireless |
| Subwoofer depth: | 40.3 cm |
| Subwoofer height: | 40.7 cm |
| Subwoofer impedance: | 3 Ω |
| Subwoofer included: | Yes |
| Subwoofer location: | Separate |
| Subwoofer power consumption: | 40 W |
| Subwoofer rms power: | 220 W |
| Subwoofer sensitivity: | 86 dB |
| Subwoofer type: | Active subwoofer |
| Subwoofer weight: | 10 kg |
| Subwoofer width: | 20.2 cm |
| Supported radio bands: | Not supported |
| Usb port: | Yes |
| Video formats supported: | Not supported |
| Wall mountable: | No |
| Warranty card: | Yes |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Wi-fi: | Yes |
| Width: | 1250 mm |
| Woofer diameter (subwoofer): | 20.3 cm (8") |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.