LG GBB62SWGGN fridge-freezer Freestanding 384 L D White
Specification
| Annual energy consumption: | 215 kWh |
|---|---|
| Appliance placement: | Freestanding |
| Bottle rack: | Yes |
| Built-in display: | Yes |
| Climate class: | SN-T |
| Depth: | 615 mm |
| Display placement: | Inside |
| Display type: | LED |
| Door hinge: | Right |
| Door open alarm: | Yes |
| Energy efficiency class: | D |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| Fast freeze function: | Yes |
| Freezer gross capacity: | 127 L |
| Freezer net capacity: | 107 L |
| Freezer position: | Bottom-placed |
| Freezing capacity: | 10 kg/24h |
| Fresh zone compartment: | Y |
| Fridge gross capacity: | 292 L |
| Fridge interior light: | Yes |
| Fridge net capacity: | 277 L |
| Fridge number of shelves/baskets: | 3 |
| Height: | 2030 mm |
| Ice cube tray: | Yes |
| Lamp type: | LED |
| Multi-airflow system (fridge): | Yes |
| Noise emission class: | B |
| Noise level: | 35 dB |
| Package depth: | 745 mm |
| Package height: | 2135 mm |
| Package weight: | 82 kg |
| Package width: | 634 mm |
| Product colour: | White |
| Refrigerating medium: | R600a |
| Reversible doors: | Yes |
| Shelves material: | Tempered glass |
| Storage time during power failure: | 9 h |
| Total gross capacity: | 419 L |
| Total net capacity: | 384 L |
| Weight: | 78 kg |
| Width: | 595 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.