- PCIe 5.0 speeds of up to 12,000 MB/s read and 11,000 MB/s write deliver cutting-edge performance
- Unique, efficient heatsink features a heat-dissipating fan and programmable RGB lighting for ultimate coolness
- The Lexar Professional NM1090 PCIe 5.0 SSD is DRAM-based and uses dynamic SLC cache to improve performance, reduce latency, and support Microsoft DirectStorage
- Compatible with 13th and 14th generation Intel processors and AMD Ryzen 7000 series
- Supports Lexar DiskMaster drive management utility [coming in 2024]
- All Lexar products undergo extensive testing in Lexar Quality Labs, which house thousands of different cameras and digital devices, to ensure performance, quality, compatibility, and reliability
Lexar | SSD | Lexar NM1090 | 1000 GB | SSD form factor M.2 2280 | SSD interface PCIe Gen5x4 | Read speed 11500 MB/s | Write speed 9000 MB/s
PLN 815.12
Shipping from warehouse: A1
Estimated shipping: Fri, May 22 - Mon, May 25
14 days returnUnconditional return policy
- Availability:
- moderate quantity
- Brand:
- Lexar
- Product code:
- LNM1090001T-RNANG / 0843367134342
Share this product:
Specification
| Backlight: | Yes |
|---|---|
| Component for: | PC |
| Depth: | 22 mm |
| Height: | 2.45 mm |
| Interface: | PCI Express 5.0 |
| M.2 ssd size: | 2280 (22 x 80 mm) |
| Mean time between failures (mtbf): | 1500000 h |
| Memory type: | SLC |
| Nvme: | Yes |
| Nvme version: | 2.0 |
| Operating shock: | 1500 G |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 70 °C |
| Random read (4kb): | 1300000 IOPS |
| Random write (4kb): | 1400000 IOPS |
| Ssd capacity: | 1 TB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Storage temperature (t-t): | -40 - 85 °C |
| Tbw rating: | 700 |
| Vibration resistance: | 20 G |
| Width: | 80 mm |
| Write speed: | 9000 MB/s |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.