Lenovo Tab P12 Pro Snapdragon 870 12.6" WQXGA AMOLED 400nits Glossy 6/12GB Qualcomm Adreno 650 GPU LTE Android Storm Grey Unpacked
Specification
| Ac adapter output current: | 3 A |
|---|---|
| Ac adapter output voltage: | 10 V |
| Accelerometer: | Y |
| Ambient light sensor: | Y |
| Assisted gps (a-gps): | Y |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 10000 mAh |
| Battery recharge time: | 3 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Browsing time (wi-fi): | 10 h |
| Card reader integrated: | Y |
| Colour name: | Storm Grey |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time: | 15 h |
| Continuous video playback time: | 14 h |
| Depth: | 5.63 mm |
| Device type: | Full-size tablet |
| Display brightness: | 400 cd/m² |
| Display diagonal: | 32 cm (12.6") |
| Display resolution: | 2560 x 1600 pixels |
| Display surface: | Gloss |
| Display technology: | AMOLED |
| Fingerprint reader: | Y |
| Form factor: | Slate |
| Front camera: | Y |
| Front camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Glonass: | Y |
| Gps (satellite): | Y |
| Graphics card: | Adreno 650 |
| Graphics card family: | Adreno |
| Gyroscope: | Y |
| Height: | 184.5 mm |
| Internal memory: | 6 GB |
| Internal memory type: | LPDDR5-SDRAM |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| Maximum memory card size: | 1000 GB |
| Mobile network connection: | Y |
| Mobile network generation: | 5G |
| Number of built-in speakers: | 4 |
| Operating altitude: | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (h-h): | 0 - 95% |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Platform: | Android |
| Position location: | Y |
| Processor boost frequency: | 3.2 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor manufacturer: | Qualcomm |
| Processor model: | 870 |
| Product colour: | Grey |
| Proximity sensor: | Y |
| Rear camera resolution (numeric): | 13 MP |
| Rear camera type: | Dual camera |
| Second rear camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Standby time: | 789.6000000000001 h |
| Storage media: | Flash |
| Stylus pen: | Y |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR, RoHS |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Y |
| Weight: | 565 g |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width: | 285.6 mm |
| Wwan: | Y |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.