Lenovo Tab P12 Pro 256 GB 32 cm (12.6") Qualcomm Snapdragon 8 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Android 11 Grey
Specification
| Ac adapter output current: | 3 A |
|---|---|
| Ac adapter output voltage: | 10 V |
| Ac adapter power: | 30 W |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Assisted gps (a-gps): | No |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 10000 mAh |
| Battery recharge time: | 3 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Body sar (eu): | 1.554 W/kg |
| Browsing time (wi-fi): | 10 h |
| Card reader integrated: | Yes |
| Colour name: | Storm Grey |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time: | 15 h |
| Continuous video playback time: | 14.6 h |
| Depth: | 5.63 mm |
| Device type: | Mobile tablet |
| Display brightness: | 400 cd/m² |
| Display diagonal: | 32 cm (12.6") |
| Display glass type: | Gorilla Glass |
| Display number of colours: | 16.78 million colours |
| Display resolution: | 2560 x 1600 pixels |
| Display technology: | AMOLED |
| Electronic compass: | Yes |
| Extremities sar (eu): | 1.554 W/kg |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Fingerprint resistant: | Yes |
| Form factor: | Slate |
| Front camera: | Yes |
| Front camera field of view (fov) angle: | 90° |
| Front camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Graphics card: | Adreno 650 |
| Graphics card family: | Adreno |
| Gyroscope: | Yes |
| Hd type: | 2K Ultra HD |
| Height: | 184.5 mm |
| Internal memory: | 8 GB |
| Internal memory type: | LPDDR5-SDRAM |
| Internal storage capacity: | 256 GB |
| Maximum memory card size: | 1 TB |
| Mobile network connection: | No |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Number of built-in speakers: | 4 |
| Number of microphones: | 2 |
| Operating relative humidity (h-h): | 0 - 95% |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Pixel density: | 240 ppi |
| Platform: | Android |
| Position location: | No |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor manufacturer: | Qualcomm |
| Processor model: | 870 |
| Product colour: | Grey |
| Proximity sensor: | Yes |
| Rear camera field of view (fov) angle: | 88° |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 13 MP |
| Rear camera type: | Dual camera |
| Second rear camera field of view (fov) angle: | 125° |
| Second rear camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Speaker power: | 1 W |
| Speakers manufacturer: | JBL |
| Standby time: | 789.6 h |
| Storage media: | Flash |
| Stylus pen: | Yes |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR, RoHS |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 565 g |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width: | 285.6 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.