Lenovo Tab P11 128 GB 29.2 cm (11.5") Mediatek 6 GB Wi-Fi 6E 802.11ax) Android 12 Gre
Specification
| Ac adapter frequency: | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter output current: | 2 A |
| Ac adapter output voltage: | 10 V |
| Ac adapter power: | 20 W |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 7500 mAh |
| Battery included: | Yes |
| Battery recharge time: | 3 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Browsing time (wi-fi): | 10 h |
| Card reader integrated: | Yes |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time: | 31 h |
| Continuous video playback time: | 10 h |
| Device type: | Full-size tablet |
| Display brightness: | 400 cd/m² |
| Display diagonal: | 29.2 cm (11.5") |
| Display resolution: | 2000 x 1200 pixels |
| Fingerprint resistant: | Yes |
| Form factor: | Slate |
| Front camera: | Yes |
| Front camera field of view (fov) angle: | 83° |
| Front camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Graphics card: | Mali-G57 MC2 |
| Graphics card family: | ARM |
| Gyroscope: | Yes |
| Hall sensor: | Yes |
| Height: | 7.4 mm |
| Internal memory: | 6 GB |
| Internal memory type: | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| International protection (ip) code: | IP52 |
| Keyboard included: | Yes |
| Maximum memory card size: | 1 TB |
| Mobile network connection: | No |
| Native aspect ratio: | 15:9 |
| Number of built-in speakers: | 4 |
| Number of microphones: | 2 |
| Operating altitude: | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (h-h): | 0 - 95% |
| Operating system installed: | Android 12 |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Panel type: | IPS |
| Platform: | Android |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | MediaTek |
| Processor manufacturer: | MediaTek |
| Processor model: | Helio G99 |
| Product colour: | Grey |
| Proximity sensor: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 13 MP |
| Rear camera type: | Single camera |
| Speaker power: | 1 W |
| Storage media: | uMCP |
| Stylus pen: | Yes |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb 2.0 type-c ports quantity: | 1 |
| Video capturing speed: | 30 fps |
| Weight: | 520 g |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.