Lenovo Legion Pro 5 Laptop 40.6 cm (16") WQXGA AMD Ryzen™ 7 7745HX 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Specification
| Ac adapter frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter power: | 300 W |
| Amd freesync: | Yes |
| Antenna type: | 2x2 |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Audio chip: | Realtek ALC3306 |
| Battery capacity: | 80 Wh |
| Battery life (max): | 5.3 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | No |
| Colour gamut: | 100% |
| Colour name: | Onyx grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Continuous video playback time: | 6.8 h |
| Contrast ratio (typical): | 1200:1 |
| Depth: | 260.4 mm |
| Discrete gpu manufacturer: | NVIDIA |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card memory: | 8 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type: | GDDR6 |
| Display brightness: | 300 cd/m² |
| Display diagonal: | 40.6 cm (16") |
| Display resolution: | 2560 x 1600 pixels |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Ethernet lan data rates: | 100, 1000 Mbit/s |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | No |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | Full HD |
| Front camera resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Hd type: | WQXGA |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 2.1 |
| Height (front): | 2.25 cm |
| Height (rear): | 2.67 cm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | Dolby Vision |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR5-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard backlit colour: | White |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Maximum refresh rate: | 165 Hz |
| Maximum shipping altitude: | 3048 m |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 5200 MHz |
| Memory form factor: | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size): | 2 x 8 GB |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Mobile network connection: | No |
| Motherboard chipset: | AMD SoC |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | Yes |
| Nvidia g-sync: | Yes |
| Nvme: | Yes |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card model: | AMD Radeon 610M |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | Windows 11 Home |
| Operating system language: | Polish |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor base power: | 55 W |
| Processor boost frequency: | 5.1 GHz |
| Processor cache: | 32 MB |
| Processor cache type: | L3 |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor frequency: | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer: | AMD |
| Processor model: | 7745HX |
| Product colour: | Grey |
| Product type: | Laptop |
| Rgb colour space: | sRGB |
| Speaker power: | 2 W |
| Speakers manufacturer: | Nahimic |
| Ssd capacity: | 512 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total ssds capacity: | 512 GB |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| Touchscreen: | No |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 4 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 2 |
| Usb power delivery: | Yes |
| Usb sleep-and-charge: | Yes |
| Usb sleep-and-charge ports: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 2.5 kg |
| Wi-fi standards: | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11b |
| Width: | 363.4 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.