Lenovo Legion 7 Intel® Core™ i7 i7-14700HX Laptop 40.6 cm (16") 3.2K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 NoOS Black
Specification
| Ac adapter frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter power: | 230 W |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Audio chip: | Realtek ALC3287 |
| Audio system: | Nahimic Audio |
| Battery capacity: | 99.9 Wh |
| Battery life (max): | 5.7 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | Yes |
| Colour gamut: | 100% |
| Colour name: | Eclipse Black |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Compatible memory cards: | SD |
| Continuous video playback time: | 8.7 h |
| Depth: | 262.5 mm |
| Discrete gpu manufacturer: | NVIDIA |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card memory: | 8 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Discrete graphics memory type: | GDDR6 |
| Display brightness: | 430 cd/m² |
| Display diagonal: | 40.6 cm (16") |
| Display resolution: | 3200 x 2000 pixels |
| Efficient cores: | 12 |
| Efficient-core base frequency: | 1.5 GHz |
| Efficient-core max turbo frequency: | 3.9 GHz |
| Ethernet lan: | No |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | Full HD |
| Front camera resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Hall sensor: | Yes |
| Hd type: | 3.2K |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Height (front): | 1.76 cm |
| Height (rear): | 1.98 cm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | Dolby Vision |
| Housing material: | Aluminium |
| Internal memory: | 32 GB |
| Internal memory type: | DDR5-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard backlit colour: | RGB |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Maximum refresh rate: | 165 Hz |
| Maximum shipping altitude: | 3048 m |
| Maximum turbo power: | 157 W |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 5600 MHz |
| Memory form factor: | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size): | 2 x 16 GB |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Mobile network connection: | No |
| Motherboard chipset: | Intel HM770 |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | Yes |
| Nvidia g-sync: | Yes |
| Nvme: | Yes |
| On-board gpu manufacturer: | Intel |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card family: | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model: | Intel® UHD Graphics |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | N |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Performance cores: | 8 |
| Performance-core base frequency: | 2.1 GHz |
| Performance-core max turbo frequency: | 5.5 GHz |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor base power: | 55 W |
| Processor boost frequency: | 5.5 GHz |
| Processor cache: | 33 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor cores: | 20 |
| Processor family: | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation: | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i7-14700HX |
| Product colour: | Black |
| Product type: | Laptop |
| Rgb colour space: | DCI-P3 |
| Speaker power: | 2 W |
| Speakers manufacturer: | Harman Kardon |
| Ssd capacity: | 1 TB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Thunderbolt 4 ports quantity: | 1 |
| Total ssds capacity: | 1 TB |
| Total storage capacity: | 1 TB |
| Touchscreen: | No |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 2 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb power delivery: | Yes |
| Usb sleep-and-charge: | Yes |
| Usb sleep-and-charge ports: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 2.24 kg |
| Width: | 357.7 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.