Lenovo Legion 5 i7-11800H Notebook 39.6 cm (15.6") Full HD Intel® Core™ i7 16 GB DDR4-SDRAM 1000 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 3050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black, Blue
Specification
| Ac adapter power: | 230 W |
|---|---|
| Antenna type: | 2x2 |
| Anti-glare screen: | Y |
| Audio chip: | Realtek ALC3306 |
| Battery capacity: | 60 Wh |
| Battery life (max): | 8.9 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Built-in microphone: | Y |
| Card reader integrated: | N |
| Charging port type: | DC-in jack |
| Colour gamut: | 100% |
| Colour name: | Phantom Blue, Shadow Black |
| Combo headphone/mic port: | Y |
| Contrast ratio (typical): | 1000:1 |
| Depth: | 260.6 mm |
| Discrete graphics card: | Y |
| Discrete graphics card memory: | 4 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Discrete graphics memory type: | GDDR6 |
| Display brightness: | 300 cd/m² |
| Display diagonal: | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Ecc: | N |
| Ethernet lan: | Y |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Ethernet lan data rates: | 1000 Mbit/s, 100 |
| Fast charging: | Y |
| Fast charging time (50%): | 30 min |
| Fingerprint reader: | N |
| Front camera: | Y |
| Front camera hd type: | HD |
| Hd type: | Full HD |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 2.1 |
| Height (front): | 2.25 cm |
| Height (rear): | 2.58 cm |
| High dynamic range (hdr) technology: | Dolby Vision |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Y |
| Keyboard backlit colour: | White |
| Led backlight: | Y |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Maximum refresh rate: | 165 Hz |
| Memory clock speed: | 3200 MHz |
| Memory form factor: | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size): | 2 x 8 GB |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Mobile network connection: | N |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | Y |
| Nvme: | Y |
| On-board graphics card: | Y |
| On-board graphics card model: | Intel® UHD Graphics |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system architecture: | 64-bit |
| Operating system installed: | Windows 11 Home |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | N |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Y |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor boost frequency: | 4.6 GHz |
| Processor cache: | 24 MB |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i7-11800H |
| Product colour: | Black |
| Product type: | Notebook |
| Rgb colour space: | sRGB |
| Speaker power: | 2 W |
| Ssd capacity: | 1 TB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | NVMe, PCI Express 3.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Thunderbolt 4 ports quantity: | 2 |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total ssds capacity: | 1 TB |
| Total storage capacity: | 1 TB |
| Touchscreen: | N |
| Trusted platform module (tpm): | Y |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 4 |
| Usb power delivery: | Y |
| Usb sleep-and-charge: | Y |
| Usb sleep-and-charge ports: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Y |
| Weight: | 2.4 kg |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width: | 362.6 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.