Lenovo IdeaPad Flex 5 Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA Intel® Core™ i3 i3-1215U 8 GB LPDDR4x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 802.11ac) Windows 11 Home in S mode Grey New Repack/Repacke
Specification
| Ac adapter frequency: | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter power: | 65 W |
| Accelerometer: | Yes |
| Antenna type: | 2x2 |
| Audio chip: | Realtek ALC3287 |
| Audio system: | Dolby Audio |
| Battery capacity: | 52.5 Wh |
| Battery life (max): | 9 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | Yes |
| Charging port type: | DC-in jack |
| Colour gamut: | 45% |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Compatible memory cards: | SDXC, SD, SDHC, MMC |
| Continuous video playback time: | 13.5 h |
| Contrast ratio (typical): | 800:1 |
| Depth: | 224.9 mm |
| Discrete graphics card: | No |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| Display brightness: | 300 cd/m² |
| Display diagonal: | 35.6 cm (14") |
| Display resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Display surface: | Gloss |
| Efficient cores: | 4 |
| Efficient-core max turbo frequency: | 3.3 GHz |
| Ethernet lan: | No |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | Full HD |
| Front camera resolution: | 1280 x 720 pixels |
| Hall sensor: | Yes |
| Hd type: | WUXGA |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 1.4b |
| Height: | 17.8 mm |
| Internal memory: | 8 GB |
| Internal memory type: | LPDDR4x-SDRAM |
| Keyboard backlit: | No |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 8 GB |
| Maximum refresh rate: | 60 Hz |
| Maximum shipping altitude: | 3048 m |
| Maximum turbo power: | 55 W |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 4266 MHz |
| Memory form factor: | On-board |
| Mobile network connection: | No |
| Motherboard chipset: | Intel SoC |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Near field communication (nfc): | No |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | No |
| Nvme: | Yes |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card family: | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model: | Intel® UHD Graphics |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | Windows 11 Home in S mode |
| Operating system language: | English |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Performance cores: | 2 |
| Performance-core max turbo frequency: | 4.4 GHz |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor base power: | 15 W |
| Processor boost frequency: | 4.4 GHz |
| Processor cache: | 10 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor cores: | 6 |
| Processor family: | Intel® Core™ i3 |
| Processor generation: | 12th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i3-1215U |
| Product colour: | Grey |
| Product type: | Hybrid (2-in-1) |
| Rgb colour space: | NTSC |
| Speaker power: | 2 W |
| Ssd capacity: | 256 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total ssds capacity: | 256 GB |
| Total storage capacity: | 256 GB |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 2 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb power delivery: | Yes |
| Usb sleep-and-charge: | Yes |
| Usb sleep-and-charge ports: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 1.55 kg |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11b |
| Width: | 313.1 mm |
| Wwan: | Not installed |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.