Lenovo IdeaPad 5 15ABA7 5825U Notebook 39.6 cm (15.6") Full HD AMD Ryzen™ 7 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Specification
| Ac adapter power: | 65 W |
|---|---|
| Antenna type: | 2x2 |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Audio chip: | Realtek ALC3287 |
| Audio system: | Dolby Audio |
| Battery capacity: | 76 Wh |
| Battery life (max): | 13.4 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | Yes |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Compatible memory cards: | SDHC, SD, SDXC, MMC |
| Depth: | 233.1 mm |
| Discrete graphics card: | No |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| Display brightness: | 300 cd/m² |
| Display diagonal: | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Ethernet lan: | No |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | HD |
| Hd type: | Full HD |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 1.4b |
| Height: | 16.9 mm |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 16 GB |
| Memory clock speed: | 3200 MHz |
| Memory form factor: | On-board |
| Mobile network connection: | No |
| Motherboard chipset: | AMD SoC |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | Yes |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card model: | AMD Radeon Graphics |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | Windows 11 Home |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor boost frequency: | 4.5 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor frequency: | 2 GHz |
| Processor generation: | AMD Ryzen 7 5th Gen |
| Processor manufacturer: | AMD |
| Processor model: | 5825U |
| Product colour: | Grey |
| Product type: | Laptop |
| Speaker power: | 2 W |
| Ssd capacity: | 512 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total ssds capacity: | 512 GB |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| Touchscreen: | No |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 2 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-c ports quantity: | 2 |
| Usb power delivery: | Yes |
| Usb sleep-and-charge: | Yes |
| Usb sleep-and-charge ports: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 1.85 kg |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width: | 356.7 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.