Ceramic hob BOSCH PKF375FP2E
Shipping from warehouse: ⁨A1⁩
Estimated shipping: Mon, May 18 - Tue, May 19
14 days returnUnconditional return policy
Availability:
large quantity
Brand:
Bosch
Product code:
PKF375FP2E / 4242005283286
Specification
Ac input frequency:50 - 60 Hz
Ac input voltage:220-240 V
Appliance placement:Built-in
Auto power off:Yes
Automatic power off:yes
Boost function:Yes
Built-in display:Yes
Built-in hood:No
Burner/heating zone position 1:Middle back
Burner/heating zone position 2:Middle front
Burner/heating zone power 1:1200 watts (Printing)
Burner/heating zone power 2:1000 watts (Printing)
Burner/heating zone power source 1:Electric current
Burner/heating zone power source 2:Electric current
Cable length:1 m
Child lock:Yes
Child safety:yes
Connected load (electric):3500 W
Connections (current):3500 watts (Printing)
Control position:Front
Control type:Touch
Cooking zone 1 diameter:145 mm
Cooking zone 1 position:Middle rear
Cooking zone 1 power:1200 W
Cooking zone 1 power source:Electric
Cooking zone 2 boost:2300 W
Cooking zone 2 position:Middle front
Cooking zone 2 power:1000 W
Cooking zone 2 power source:Electric
Cord length:1 m
Current:16 A
Current:16 amps
Depth:527 mm
Device location:Built-in
Diameter of burner/heating zone 1:145 mm
Height:38 mm
Height of installation compartment:3.8 cm
Hob type:Ceramic
Hob width size:30 cm
Increase function:yes
Installation chamber depth (max):50 cm
Installation chamber depth (min):49 cm
Installation compartment depth (max):50 cm
Installation compartment depth (min):49 cm
Installation compartment height:3.8 cm
Installation compartment width:27 cm
Location of the device:Built-in
Number of boosters:1
Number of burners/cooking zones:2 zones
Number of cooking zones:2 zone(s)
Number of electric boards:2 zone(s)
Number of electric cooking zones:2 zone(s)
Number of phases:1
Number of power levels:17
Package depth:590 mm
Package height:120 mm
Package weight:5.1 kg
Package width:375 mm
Plate width size:30 cm
Power plug type:No plug
Product colour:Black
Product depth:527 mm
Product height:38 mm
Product weight:4.42 kg
Product width:306 mm
Timer:Yes
Top surface type:Glass-ceramic
Upper surface type:Glass
Weight:4.42 kg
Weight with packaging:5.1 kg
Width:306 mm
Width of the installation compartment:27 cm
Domino ceramic hob: cooking and cleaning is especially easy
  • Heating field 18cm enlarged heating field.
  • ComfortProfil: elegant, attractive design with front cut and metal slats on the side
  • PowerBoost: increase power by 20% when cooking on an electric hob.