Ziemia uniwersalna, torf, podłoża

Jeżeli masz ogród to wiesz, jak ważne jest podłoże. Rozwój roślin zależy od dostępu do światła, temperatury powietrza, wilgotności i substancji odżywczych, które właśnie z podłoża są czerpane.

Pierwszy krok przy uprawie to rozpoznanie.

Jaki rodzaj ziemi mamy w ogrodzie?

Gleba gliniasta (ciężka) –bogata w składniki pokarmowe, niestety mało przepuszczalna i powoli się nagrzewa.

Gleba piaszczysta (lekka) – luźna struktura, łatwa do uprawiania, duża przepuszczalność, sucha, przewiewna ale mało żyzna i wymaga częstego nawadniania;

Gleba piaszczysto-gliniasta – to stadium pośrednie między dwoma poprzednimi rodzajami, zawiera dość dużą ilość składników odżywczych.

Poza wymienionymi rodzajami podłoża w Polsce mamy także glebę ilastą, torfową i wapienną 

Jaką ziemię kupić do ogrodu? -Kronen

Przy kupnie ziemi nie kierujmy się kolorem. Jakość gleby najlepiej oceni fachowiec ale możemy z grusza sami ocenić rodzaj. Bierzemy w dłoń sporą grudkę wilgotnej ziemi i ściskamy ją. Jeśli rozpadnie się to znaczy, że gleba jest piaszczysta, jeżeli pozostanie zbita – oznacza to, że jest gliniasta. Grudka najlepszej żyznej gleby popęka i podzieli się na kilka mniejszych kawałków. Nie wiesz ile ziemi kupić? To zależy od tego, jakie rośliny będą rosły w Twoim ogrodzie.

Na trawnik – najlepiej rozłożyć mniej więcej 10-centymetrową warstwę żyznego podłoża. Jeżeli sadzimy byliny rozkładamy 15-20-centymetrową warstwę humusu. Krzewy i drzewa więcej żyznej gleby. Sadząc je, musimy przygotować dół dwukrotnie głębszy i trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej i następnie wypełnić go żyzną ziemią.

Ziemia uniwersalna dostępna w naszym sklepie to wysokowartościowe i naturalne podłoże wyprodukowane na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu. Ziemia zawiera nawilżacz i nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami. Nadaje się do do sadzenia, uprawy i przesadzania wielu gatunków roślin od . warzyw, roślin owocowych, ziół, cebulowych, ozdobnych bylin, kwiatów balkonowych, rabatowych i doniczkowych, po trawnik.

 
Strona główna