SAMSUNG NV7B4325ZAK/U2 Oven
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- NV7B4325ZAK/U2 / 8806094336801
Share this product:
Specification
| Ac input frequency: | 50 Hz |
|---|---|
| Ac input voltage: | 230 - 240 V |
| Appliance placement: | Built-in |
| Applications supported: | Samsung SmartThings |
| Bottom heating: | Y |
| Bottom heating + convection (single mode): | Y |
| Bottom heating power: | 1100 W |
| Built-in display: | Y |
| Bulb power: | 25 W |
| Bulb power 2: | 40 W |
| Cleaning type: | Catalytic (rear) + Steam |
| Clock type: | Electronic |
| Connected load: | 3650 W |
| Control position: | Front |
| Control type: | Touch |
| Convection cooking: | Y |
| Convection power: | 1200 W |
| Conventional cooking: | Y |
| Depth: | 570 mm |
| Dfu / user manual: | Y |
| Display type: | LED |
| Door hinge: | down |
| Door material: | Glass |
| Dual cook technology: | Y |
| Eco mode: | Y |
| Energy consumption (conventional): | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection): | 0.71 kWh |
| Energy efficiency class: | A+ |
| Energy efficiency scale: | A+++ to D |
| Grill: | Y |
| Grill grid included: | Y |
| Guides type: | Telescopic |
| Handle colour: | Black |
| Height: | 596 mm |
| Illumination location: | Side, Top |
| Integrated clock: | Y |
| Interior capacity: | 76 l |
| Interior light: | Y |
| Interior material: | Enamelled ceramic |
| Lamp type: | Halogen |
| Lamps quantity: | 2 lamp(s) |
| Maximum temperature (conventional): | 250 °C |
| Microwave cooking: | N |
| Number of auto cooking programs: | 40 |
| Number of baking trays: | 2 |
| Number of cooking programs: | 50 |
| Number of glass door panels: | 2 |
| Number of ovens: | 1 |
| Oven cooking method: | Fan-assisted |
| Oven door opening: | Drop down opening |
| Oven size: | Medium |
| Oven thermostat range: | 40 - 250 °C |
| Oven type: | Electric |
| Package depth: | 660 mm |
| Package height: | 660 mm |
| Package weight: | 45,8 kg |
| Package width: | 694 mm |
| Parental control: | Y |
| Product colour: | Black |
| Self-cleaning: | Y |
| Soft closing door: | Y |
| Telescopic rail included: | Y |
| Timer modes: | Cooking time, End cooking time |
| Timer type: | Digital |
| Top and bottom heating: | Y |
| Top heating: | Y |
| Top heating + convection (single mode): | Y |
| Top heating power: | 1600 W |
| Weight: | 39.9 kg |
| Wi-fi controlled: | Y |
| Width: | 595 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.