Samsung HW-S50B/EN Black 3.0 channels 140 W
Specification
| Audio decoders: | Dolby Digital 5.1, DTS Virtual:X, DTS 5.1 |
|---|---|
| Audio formats supported: | LPCM, WAV, OGG, WMA, MP3, AIFF, AAC, FLAC |
| Audio output channels: | 3.0 channels |
| Audio return channel (arc): | Y |
| Batteries included: | Y |
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth codec: | SBC, AAC |
| Cables included: | HDMI |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Depth: | 104.1 mm |
| Digital audio optical in: | 1 |
| Game mode: | Y |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Height: | 61 mm |
| Night mode: | Y |
| Number of hdmi outputs: | 1 |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Number of speakers: | 5 |
| Package depth: | 154.9 mm |
| Package height: | 119.4 mm |
| Package weight: | 3.58 kg |
| Package width: | 934.7 mm |
| Product colour: | Black |
| Q-symphony: | Y |
| Remote control included: | Y |
| Rms rated power: | 140 W |
| Soundbar mode control: | Y |
| Soundbar speaker rms power: | 140 W |
| Soundbar weight: | 2.4 kg |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR |
| Tv stand usage: | Y |
| Usb direct playback: | Y |
| Usb port: | Y |
| Virtual surround: | Y |
| Wall mountable: | Y |
| Wall mounting kit: | Y |
| Warranty card: | Y |
| Width: | 670.6 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.