Samsung Galaxy Z Fold5 SM-F946B 19.3 cm (7.6") Dual SIM Android 13 5G USB Type-C 12 GB 256 GB 4400 mAh Cream
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-F946BZEBEUB / 8806095019130
Share this product:
Specification
| 3g bands supported: | 2100 MHz, 850, 900, 1900 |
|---|---|
| 3g standards: | UMTS, WCDMA |
| 4g bands supported: | 2100, 800, 700, 2300, 1900, 1800, 900, 1500, 2600 MHz, 850, 2500 |
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5g bands supported: | 3500, 2600, 800, 900, 850, 1900, 700, 1800, 2300, 3700 MHz, 2100, 2500 |
| 5g standard: | Sub6 TDD, Sub6 FDD |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Audio formats supported: | AAC, FLAC, OGA, DFF, MIDI, MXMF, WAV, AMR, AWB, RTTTL, M4A, MP3, OTA, IMY, DSF, Mid, OGG, RTX, XMF, APE, 3GA |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Barometer: | Yes |
| Battery capacity: | 4400 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Brand specific technologies: | Always-on display |
| Depth: | 6.1 mm |
| Digital zoom: | 30x |
| Display brightness: | 1200 cd/m² |
| Display diagonal: | 19.3 cm (7.6") |
| Display glass type: | Gorilla Glass |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 2176 x 1812 pixels |
| Display technology marketing name: | Dynamic AMOLED 2X |
| Equalizer: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Flash type: | LED |
| Folded depth: | 1.34 cm |
| Folded height: | 15.5 cm |
| Folded width: | 6.71 cm |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera field of view (fov) angle: | 85° |
| Front camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Front camera sensor size: | 1/3.24" |
| Front camera type: | Dual camera |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gorilla glass version: | Gorilla Glass Victus 2 |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Hall sensor: | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 154.9 mm |
| Housing material: | Aluminium |
| Image stabilizer: | Yes |
| Image stabilizer type: | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity: | 256 GB |
| International protection (ip) code: | IPX8 |
| Maximum display brightness (outdoor): | 1750 cd/m² |
| Maximum frame rate: | 960 fps |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Mimo: | Yes |
| Mobile network generation: | 5G |
| Modulation: | 1024-QAM |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 13 |
| Optical zoom: | 3x |
| Panel type: | OLED |
| Panorama: | Yes |
| Pixel density: | 374 ppi |
| Platform: | Android |
| Portrait mode: | Yes |
| Position location: | Yes |
| Processor boost frequency: | 3.36 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model: | 8 Gen 2 |
| Product colour: | Cream |
| Protection features: | Water resistant |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quasi-zenith satellite system (qzss): | Yes |
| Ram capacity: | 12 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera field of view (fov) angle: | 85° |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution: | 6120 x 8160 pixels |
| Rear camera resolution (numeric): | 50 MP |
| Rear camera sensor size: | 1/1.56" |
| Rear camera type: | Triple camera |
| Resolution at capture speed: | 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps, 7680x4320@30fps, 3840x2160@30fps, 1920x1080@30fps |
| Second display: | Yes |
| Second display brightness: | 1000 cd/m² |
| Second display diagonal: | 15.8 cm (6.2") |
| Second display glass type: | Gorilla Glass |
| Second display refresh rate: | 120 Hz |
| Second display resolution: | 2316 x 904 pixels |
| Second display type: | Dynamic AMOLED 2X |
| Second front camera aperture number: | 1.8 |
| Second front camera field of view (fov) angle: | 80° |
| Second front camera pixel size: | 2 µm |
| Second front camera resolution (numeric): | 4 MP |
| Second rear camera aperture number: | 2.2 |
| Second rear camera field of view (fov) angle: | 123° |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Second rear camera sensor size: | 1/3.21" |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card type: | NanoSIM + eSIM |
| Talk time (4g): | 40 h |
| Third rear camera aperture number: | 2.4 |
| Third rear camera field of view (fov) angle: | 36° |
| Third rear camera resolution (numeric): | 10 MP |
| Third rear camera sensor size: | 1/3.94" |
| Time lapse mode: | Yes |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb on-the-go support: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User memory: | 216.1 GB |
| Video capture resolution (max): | 4320 x 7680 pixels |
| Video formats supported: | M4V, AVI, WEBM, 3G2, FLV, MP4, MKV, 3GP |
| Weight: | 253 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Width: | 129.9 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.