Samsung Galaxy XCover 5 SM-G525F 13.5 cm (5.3") Dual SIM 4G USB Type-C 4 GB 64 GB 3000 mAh Black
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM-G525FZKDEEH / 8806092174931
Share this product:
Specification
| 3g bands supported: | 900, 2100 MHz, 1900, 850 |
|---|---|
| 3g standards: | UMTS |
| 4g bands supported: | 900, 1800, 700, 2300, 2100, 800, 1900, 2600 MHz, 850, 2500 MHz |
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| App distribution platform: | Google Play |
| Battery capacity: | 3000 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Cables included: | USB |
| Continuous video playback time: | 13 h |
| Depth: | 9.2 mm |
| Digital zoom: | 10x |
| Display diagonal: | 13.5 cm (5.3") |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 1480 x 720 pixels |
| E-mail: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Frequency band: | Quad-band |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Geomagnetic sensor: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Headphone connectivity: | 3.5 mm |
| Height: | 147.1 mm |
| Internal storage capacity: | 64 GB |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Mobile network generation: | 4G |
| Multimedia messaging service (mms): | Yes |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Panel type: | PLS |
| Platform: | Android |
| Position location: | Yes |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Samsung Exynos |
| Processor frequency: | 2 GHz |
| Processor model: | 850 |
| Product colour: | Black |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quick start guide: | Yes |
| Ram capacity: | 4 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 16 MP |
| Rear camera type: | Single camera |
| Short message service (sms): | Yes |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card ejector pin: | Yes |
| Sim card type: | NanoSIM |
| Talk time (4g): | 31 h |
| Tethering (modem-mode): | Yes |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb mass storage: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 2.0 |
| Vibrating alert: | Yes |
| Video capture resolution (max): | 1920 x 1080 pixels |
| Virtual assistant: | Samsung Bixby |
| Weight: | 172 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi positioning: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width: | 71.6 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.