Samsung Galaxy SM-G990B 16.3 cm (6.4") Dual SIM Android 12 5G USB Type-C 4500 mAh White
Specification
| 3g standards: | UMTS, HSDPA, HSPA+, HSUPA |
|---|---|
| 4g standard: | LTE |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| App distribution platform: | Google Play |
| Audio formats supported: | OGG, RTX, XMF, APE, IMY, DSF, RTTTL, WAV, MIDI, MXMF, Mid, 3GA, AWB, M4A, AAC, FLAC, OGA, DFF, MP3, OTA |
| Battery capacity: | 4500 mAh |
| Beidou: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Browsing time (4g): | 14 h |
| Browsing time (wi-fi): | 15 h |
| Cables included: | USB Type-C |
| Continuous audio playback time: | 68 h |
| Continuous video playback time: | 20 h |
| Depth: | 7.9 mm |
| Digital zoom: | 30x |
| Display diagonal: | 16.3 cm (6.4") |
| Display resolution: | 2340 x 1080 pixels |
| Display technology marketing name: | Dynamic AMOLED 2X |
| Display type: | OLED |
| E-mail: | Yes |
| Face recognition: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Flash type: | LED |
| Form factor: | Bar |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric): | 32 MP |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Yes |
| Glonass: | Yes |
| Google applications: | Google Drive, Google Photos, Google Chrome, Google Maps, Google Play Movies, Gmail, Google Play, YouTube, Google Contacts |
| Gps (satellite): | Yes |
| Gyroscope: | Yes |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 155.7 mm |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| International protection (ip) code: | IP68 |
| Maximum frame rate: | 60 fps |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Mobile network generation: | 5G |
| Multimedia messaging service (mms): | Yes |
| Near field communication (nfc): | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Optical zoom: | 3x |
| Panorama: | Yes |
| Pixel density: | 401 ppi |
| Platform: | Android |
| Position location: | Yes |
| Processor boost frequency: | 2.84 GHz |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm |
| Processor frequency: | 1.8 GHz |
| Processor model: | 888 |
| Product colour: | White |
| Proximity sensor: | Yes |
| Quasi-zenith satellite system (qzss): | Yes |
| Quick start guide: | Yes |
| Ram capacity: | 6 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera flash: | Yes |
| Rear camera resolution: | 3000 x 4000 pixels |
| Rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Rear camera type: | Triple camera |
| Resolution at capture speed: | 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps, 1920x1080@30fps, 3840x2160@30fps |
| Rounded display corners: | Yes |
| Screen shape: | Flat |
| Second rear camera aperture number: | 2.2 |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Self-timer: | Yes |
| Short message service (sms): | Yes |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card ejector pin: | Yes |
| Sim card type: | NanoSIM |
| Speakerphone: | Yes |
| Subscription type: | No subscription |
| Talk time (4g): | 33 h |
| Third rear camera aperture number: | 2.4 |
| Third rear camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb port: | Yes |
| Usb version: | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vibrating alert: | Yes |
| Video capture resolution (max): | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported: | FLV, MP4, AVI, WEBM, M4V, 3GP, 3G2, MKV |
| Video recording modes: | 720p, 2160p, 1080p |
| Virtual assistant: | Samsung Bixby |
| Voice commands: | Yes |
| Weight: | 177 g |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width: | 74.5 mm |
| Wireless charging: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.