Samsung Galaxy A52 4G Enterprise Edition 16.5 cm 6.5") Dual SIM Android 11 USB Type-C 6 GB 128 GB 4500 mAh Blac
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA
- Product code:
- SM A52 A525 Black / 8806092115033
Share this product:
Specification
| 3g standards: | HSPA+, HSDPA, HSUPA, UMTS |
|---|---|
| 4g standard: | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ac adapter included: | Y |
| Ac adapter power: | 15 W |
| Accelerometer: | Y |
| Ambient light sensor: | Y |
| App distribution platform: | Google Play |
| Audio formats supported: | Mid, 3GA, IMY, MP3, OTA, AAC, FLAC, OGA, WAV, AMR, OGG, RTX, XMF, MIDI, MXMF, M4A, RTTTL, AWB |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 4500 mAh |
| Beidou: | Y |
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Body sar (eu): | 0.844 W/kg |
| Cables included: | USB Type-C |
| Colour name: | Awesome Black |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Coprocessor: | Y |
| Coprocessor frequency: | 1.8 GHz |
| Depth: | 8.4 mm |
| Depth camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Digital zoom: | 10x |
| Display brightness: | 800 cd/m² |
| Display diagonal: | 16.5 cm (6.5") |
| Display number of colours: | 16 million colours |
| Display resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Display type: | SAMOLED |
| E-mail: | Y |
| Face detection: | Y |
| Face recognition: | Y |
| Fast charging: | Y |
| Fast charging technology: | Quick Charge 2.0 |
| Fingerprint reader: | Y |
| Flash type: | LED |
| Fourth rear camera aperture number: | 2.4 |
| Front camera aperture number: | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric): | 32 MP |
| Front camera type: | Single camera |
| Galileo: | Y |
| Geomagnetic sensor: | Y |
| Geotagging: | Y |
| Glonass: | Y |
| Google applications: | Google Maps, Google Play Movies, Google Drive, Google Photos, Gmail, Google Play, YouTube, Google Chrome |
| Gps (satellite): | Y |
| Gyroscope: | Y |
| Hall sensor: | Y |
| Head sar (eu): | 0.348 W/kg |
| Headphone connectivity: | USB Type-C |
| Height: | 159.9 mm |
| Image stabilizer: | Y |
| Image stabilizer type: | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| International protection (ip) code: | IP67 |
| Macro camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Maximum memory card size: | 1000 GB |
| Maximum refresh rate: | 90 Hz |
| Memory card slot type: | Hybrid slot |
| Mobile network generation: | 4G |
| Multi-shot: | Y |
| Multimedia messaging service (mms): | Y |
| Native aspect ratio: | 20:9 |
| Near field communication (nfc): | Y |
| Office support: | Y |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Pixel density: | 407 ppi |
| Platform: | Android |
| Position location: | Y |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency: | 2.3 GHz |
| Processor model: | 720G |
| Product colour: | Black |
| Protection features: | Water resistant, Dust resistant |
| Proximity sensor: | Y |
| Quick start guide: | Y |
| Ram capacity: | 6 GB |
| Rear camera aperture number: | 1.8 |
| Rear camera field of view (fov) angle: | 81° |
| Rear camera flash: | Y |
| Rear camera resolution: | 9248 x 6936 pixels |
| Rear camera resolution (numeric): | 64 MP |
| Rear camera type: | Quad camera |
| Repairability index: | 8.2 |
| Rounded display corners: | Y |
| Second rear camera aperture number: | 2.2 |
| Second rear camera field of view (fov) angle: | 123° |
| Second rear camera resolution (numeric): | 12 MP |
| Short message service (sms): | Y |
| Sim card capability: | Dual SIM |
| Sim card type: | NanoSIM |
| Speakerphone: | Y |
| Speakers: | stereo |
| Talk time (4g): | 37 h |
| Tethering (modem-mode): | Y |
| Third rear camera aperture number: | 2.4 |
| Touchscreen: | Y |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb connector type: | USB Type-C |
| Usb mass storage: | Y |
| Usb port: | Y |
| Vibrating alert: | Y |
| Video capture resolution (max): | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported: | 3GP, MP4, 3G2, FLV, AVI, WEBM, M4V, MKV |
| Video recording modes: | 1080p, 2160p, 720p |
| Virtual assistant: | Samsung Bixby |
| Weight: | 189 g |
| Wi-fi: | Y |
| Wi-fi direct: | Y |
| Wi-fi standards: | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11a |
| Width: | 75.1 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.