Makita CC301DSMJ portable circular saw 8.5 cm Black, Blue 1600 RPM
Specification
| Battery capacity: | 4 Ah |
|---|---|
| Battery pack: | Yes |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage: | 10.8 V |
| Blade bore: | 1.5 cm |
| Blade diameter: | 8.5 cm |
| Carrying case: | Yes |
| Charger: | 1 |
| Cutting depth (45º): | 1.56 cm |
| Cutting depth (90º): | 2.55 cm |
| Depth: | 313 mm |
| Height: | 275.5 mm |
| Idle speed (max): | 1600 RPM |
| Number of battery cells: | 2 |
| Power source: | Battery |
| Product colour: | Blue, Black |
| Sound power level: | 95 dB |
| Sound pressure level: | 84 dB |
| Vibration emission: | 3 m/s² |
| Weight: | 1.9 kg |
| Width: | 170 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.