LG S95QR Silver 9.1.5 channels 810 W
Specification
| Apple airplay 2 support: | Yes |
|---|---|
| Artificial intelligence(ai) room calibration: | Yes |
| Audio decoders: | DTS-HD HR, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS Digital Surround, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| Audio formats supported: | LPCM, AAC+, AAC |
| Audio output channels: | 9.1.5 channels |
| Audio return channel (arc): | Yes |
| Audio sample rate (24bit): | 96 kHz |
| Auto power off: | Yes |
| Auto volume leveller: | Yes |
| Aux in: | No |
| Bass adjustment: | Yes |
| Bass reflex: | Yes |
| Batteries included: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth codec: | SBC / AAC |
| Bluetooth version: | 5 |
| Built-in chromecast: | Yes |
| Built-in display: | Yes |
| Cables included: | HDMI |
| Center speaker rms power: | 40 W |
| Center speaker sensitivity: | 83 dB |
| Colour name: | Dark Steel Silver |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Consumer electronics control (cec): | SimpLink |
| Depth: | 135 mm |
| Digital audio optical in: | 1 |
| Display type: | LCD |
| Enhanced audio return channel (earc): | Yes |
| Equalizer modes: | Bass Blast+, Bass Blast, Movie |
| Ethernet lan: | No |
| Fm radio: | No |
| Front speaker sensitivity: | 83 dB |
| Front speakers rms power: | 90 W |
| Game mode: | Yes |
| Hdcp: | Yes |
| Hdmi in: | 2 |
| Hdmi ports quantity: | 3 |
| Height: | 63 mm |
| High dynamic range (hdr) technology: | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Impedance: | 4 Ω |
| Led indicators: | Yes |
| Line-in: | No |
| Mounting brackets included: | Yes |
| Night mode: | Yes |
| Number of hdmi outputs: | 1 |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Number of speakers: | 15 |
| Package depth: | 261 mm |
| Package height: | 574 mm |
| Package type: | Box |
| Package weight: | 25.3 kg |
| Package width: | 1296 mm |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Power consumption (typical): | 118 W |
| Product colour: | Silver |
| Rear speaker depth: | 15.2 cm |
| Rear speaker height: | 22.3 cm |
| Rear speaker impedance: | 4 Ω |
| Rear speaker rms power: | 80 W |
| Rear speaker sensitivity: | 83 dB |
| Rear speaker width: | 15.9 cm |
| Rear(top) speaker rms power: | 80 W |
| Rear(top) speaker sensitivity: | 83 dB |
| Remote control included: | Yes |
| Rms rated power: | 810 W |
| Sleep timer: | Yes |
| Smartphone remote support: | Yes |
| Smartphone/tablet remote support: | Yes |
| Soundbar mode control: | Yes |
| Soundbar power consumption: | 78 W |
| Soundbar power consumption: | 78 W |
| Soundbar speaker rms power: | 350 W |
| Soundbar weight: | 5.03 kg |
| Spotify connect: | Yes |
| Subwoofer connectivity: | Wireless |
| Subwoofer depth: | 40.3 cm |
| Subwoofer height: | 40.7 cm |
| Subwoofer impedance: | 3 Ω |
| Subwoofer included: | Yes |
| Subwoofer power consumption: | 40 W |
| Subwoofer rms power: | 220 W |
| Subwoofer sensitivity: | 86 dB |
| Subwoofer type: | Active subwoofer |
| Subwoofer weight: | 10 kg |
| Subwoofer width: | 20.1 cm |
| Surround speaker rms power: | 90 W |
| Surround speaker sensitivity: | 83 dB |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR |
| Sustainability compliance: | Yes |
| Top speaker rms power: | 90 W |
| Top speaker sensitivity: | 83 dB |
| Tv sound share: | Yes |
| Usb 2.0 ports quantity: | 1 |
| Usb direct playback: | Yes |
| Usb port: | Yes |
| Wall mountable: | Yes |
| Wall mounting kit: | Yes |
| Warranty card: | Yes |
| Wi-fi: | Yes |
| Width: | 1200 mm |
| Woofer diameter (subwoofer): | 20.3 cm (8") |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.