LG Monitor 38GN950-B 38GN950B (38GN950
Specification
| Ac input frequency: | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| Ac input voltage: | 100 - 240 V |
| Amd freesync: | Yes |
| Amd freesync type: | FreeSync Premium Pro |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Built-in camera: | No |
| Built-in speaker(s): | No |
| Built-in usb hub: | Yes |
| Cables included: | HDMI, AC, USB cable |
| Colour gamut: | 90% |
| Contrast ratio (typical): | 1000:1 |
| Depth (with stand): | 312.2 mm |
| Depth (without stand): | 111.3 mm |
| Display brightness (typical): | 450 cd/m² |
| Display diagonal: | 95.2 cm (37.5") |
| Display diagonal (metric): | 95 cm |
| Display resolution: | 3840 x 1600 pixels |
| Display technology: | LED |
| Displayport version: | 1.4 |
| Displayports quantity: | 1 |
| Energy consumption (hdr) per 1000 hours: | 106 kWh |
| Energy consumption (sdr) per 1000 hours: | 37 kWh |
| Energy efficiency class (hdr): | G |
| Energy efficiency class (sdr): | G |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| Flicker-free technology: | Yes |
| Hd type: | Ultra-Wide Quad HD |
| Hdmi: | Yes |
| Hdmi ports quantity: | 2 |
| Hdmi version: | 2.0 |
| Headphone out: | Yes |
| Height (with stand): | 588.4 mm |
| Height (without stand): | 394.4 mm |
| Height adjustment: | 11 cm |
| High dynamic range (hdr) supported: | Yes |
| High dynamic range (hdr) technology: | High Dynamic Range 10 (HDR10), HDR Effect, DisplayHDR 600 |
| Market positioning: | Gaming |
| Maximum refresh rate: | 144 Hz |
| Native aspect ratio: | 21:9 |
| Nvidia g-sync: | Yes |
| On screen display (osd): | Yes |
| Package depth: | 255 mm |
| Package height: | 551 mm |
| Package weight: | 13.4 kg |
| Package width: | 1058 mm |
| Panel mounting interface: | 100 x 100 mm |
| Panel type: | Nano IPS |
| Pixel pitch: | 0.229 x 0.229 mm |
| Power consumption (max): | 140 W |
| Power consumption (off): | 0.3 W |
| Power consumption (typical): | 70 W |
| Product colour: | Black |
| Response time: | 1 ms |
| Rgb colour space: | DCI-P3 |
| Screen curvature rating: | 2300R |
| Screen shape: | Curved |
| Stand included: | Yes |
| Tilt angle range: | -5 - 15° |
| Touchscreen: | No |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 2 |
| Vesa mounting: | Yes |
| Viewing angle, horizontal: | 178° |
| Viewing angle, vertical: | 178° |
| Weight (with stand): | 9.2 kg |
| Weight (without stand): | 7 kg |
| Width (with stand): | 896.4 mm |
| Width (without stand): | 896.4 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.