LG InstaView GSGV80EPLL side-by-side refrigerator Freestanding 635 L E Black
Specification
| Adjustable shelves: | Yes |
|---|---|
| Annual energy consumption: | 350 kWh |
| Anti-bacterial compartment: | No |
| Appliance placement: | Freestanding |
| Apps supported: | LG ThinQ |
| Automatic defrost (freezer): | Yes |
| Automatic defrost (fridge): | Yes |
| Built-in display: | Yes |
| Child lock: | Yes |
| Climate class: | T |
| Control type: | Touch |
| Cooling system: | Dynamic (fan-assisted) |
| Depth: | 913 mm |
| Display placement: | Inside |
| Display type: | LED |
| Door open alarm: | Yes |
| Electronic control: | Yes |
| Energy efficiency class: | E |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| European product registry for energy labelling (eprel) code: | 1621201 |
| Fast freeze function: | Yes |
| Freezer door balconies: | 2 |
| Freezer drawers quantity: | 2 |
| Freezer interior light: | Yes |
| Freezer net capacity: | 219 L |
| Freezer number of compressors: | 1 |
| Freezer number of doors: | 1 |
| Freezer number of shelves/baskets: | 3 |
| Freezer position: | Side-placed |
| Fresh zone compartment: | Yes |
| Fridge door balconies: | 4 |
| Fridge net capacity: | 416 L |
| Fridge number of compressors: | 1 |
| Fridge number of shelves/baskets: | 3 |
| Height: | 1790 mm |
| Holiday function: | No |
| Ice dispenser: | Yes |
| Icemaker: | Yes |
| Inverter technology: | Yes |
| Lamp type: | LED |
| Lg technologies (food storage): | FRESHBalancer™, DoorCooling+™, Smart Inverter Compressor™, Smart Diagnosis, ThinQ, LINEARCooling™ |
| Maximum operating temperature: | 43 °C |
| Minimum operating temperature: | 16 °C |
| Multi-airflow system (fridge): | Yes |
| No frost (freezer): | Yes |
| No frost (fridge): | Yes |
| Noise emission class: | C |
| Noise level: | 36 dB |
| Number of doors: | 2 door(s) |
| Number of vegetable drawers: | 2 |
| Package depth: | 770 mm |
| Package height: | 1891 mm |
| Package weight: | 148 kg |
| Package width: | 972 mm |
| Product colour: | Black |
| Product design: | American door |
| Recessed handle(s): | Yes |
| Refrigerating medium: | R600a |
| Shelves material: | Glass |
| Storage time during power failure: | 2 h |
| Super cool function: | No |
| Total net capacity: | 635 L |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Water dispenser: | Yes |
| Water supply type: | External water supply |
| Weight: | 138 kg |
| Wi-fi: | Yes |
| Width: | 913 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.