LEVENHUK Moss 60 spotting scope
This product is not available
- Availability:
- expected delivery
- Brand:
- Levenhuk
- Product code:
- 81983 / 5905555006673
Share this product:
Specification
| Best uses: | For hunting, object protection and landscape observation |
|---|---|
| Cleaning cloth: | Yes |
| Closest focusing distance: | 5 m |
| Dfu / user manual: | Y |
| Diameter of eyepiece lens: | 22 mm |
| Distance from eyepiece to pupil: | 4 - 1.3 mm |
| Exit pupil: | 15 - 12 mm |
| Eyecup type: | Twist-up |
| Field of view (at 1000 m): | 40 - 19 m |
| Housing material: | Rubber, ABS |
| Lens coating: | Fully Multi Coated (FMC) |
| Magnification: | 16 - 48x |
| Mounting: | 1/4" |
| Objective diameter: | 6 cm |
| Optics material: | BK-7 |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 50 mm |
| Package weight: | 1.28 kg |
| Package width: | 330 mm |
| Product colour: | Camouflage |
| Protective caps: | Yes |
| Protective case: | Yes |
| Real field of view: | 2.3 - 1.1° |
| Relative brightness: | 16 |
| Tripod included: | Yes |
| Tripod material: | Metal |
| Tripod mounting supported: | Yes |
| Twilight factor: | 30 |
| Warranty card: | Yes |
| Water resistant pressure: | Yes |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.