LENOVO ThinkCentre M70s Gen 3 PC I5-12400/8GB/SSD256GB/DVD-RW
Specification
| Antenna type: | 2x2 |
|---|---|
| Audio chip: | Realtek ALC897Q-CG |
| Audio system: | High Definition Audio |
| Back panel connectors: | 1x RJ-45, 1x HDMI, 2x DisplayPort, 2x USB 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Built-in optical drives: | DVD+/-RW |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Built-in speakers: | no |
| Bus type: | DMI4 |
| Cable lock slot: | Yes |
| Cable lock slot type: | Kensington |
| Cabling technology: | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cache: | 18 MB |
| Card reader integrated: | Yes |
| Case: | Small Form Factor (SFF) |
| Chassis type: | SFF |
| Clock (ghz): | 2.5 |
| Colour: | Black |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Connectors on the side panel: | no |
| Cpu configuration (max): | 1 |
| Depth: | 298 mm |
| Depth (cm): | 29.8 |
| Destiny: | Home & Office |
| Discrete graphics card: | No |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| Display included: | No |
| Display size (inch): | no |
| Displayport version: | 1.4 |
| Displayports quantity: | 2 |
| Embedded options available: | No |
| Enhanced intel speedstep technology: | Yes |
| Equipment: | Keyboard, Documentation, Power Cord, Mouse |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Ethernet lan data rates: | 1000 Mbit/s, 100 Mbit/s |
| Execute disable bit: | Yes |
| Fax modem: | no |
| Format: | Intel UHD Graphics 730 |
| Front panel connectors: | 4x USB 2.0, 1x microphone, 1x headphone, 1x USB 3.2 Gen 1 type C |
| Graphics memory: | Shared with RAM |
| Hdd capacity: | no |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 2.1 |
| Height: | 340 mm |
| Height (cm): | 34 |
| Idle states: | Yes |
| Installed ram: | 8 GB |
| Intel 64: | Yes |
| Intel virtualization technology (vt-x): | Yes |
| Intel virtualization technology for directed i/o (vt-d): | Yes |
| Intel vt-x with extended page tables (ept): | Yes |
| Internal memory: | 8 GB |
| Internal memory type: | DDR4-SDRAM |
| Keyboard: | yes |
| Keyboard included: | Yes |
| Kind: | Desktop |
| Line: | ThinkCentre |
| Line-out: | Yes |
| Matrix type: | no |
| Maximum amount of ram: | 128 GB |
| Maximum internal memory: | 128 GB |
| Media card reader: | yes |
| Memory bus clock speed (mhz): | 3200 |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size): | 1 x 8 GB |
| Memory slots: | 4x DIMM |
| Microphone in: | Yes |
| Monitor model: | no |
| Monitor type: | no |
| Motherboard chipset: | Intel Q670 |
| Mouse: | yes |
| Mouse included: | Yes |
| Number of cores: | 6 |
| Number of disks: | 1 |
| Number of free ram slots: | 3 |
| Number of ram slots: | 4 |
| Number of speakers: | 1 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Number of storage drives installed: | 1 |
| Nvme: | Yes |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card model: | Intel UHD Graphics 730 |
| Operating relative humidity (h-h): | 20 - 80% |
| Operating system architecture: | 64-bit |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Operating system language: | Polish, English |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | DVD±RW |
| Other monitor parameters: | no |
| Other parameters: | CE safety mark |
| Password protection: | Yes |
| Password protection type: | Power on, Supervisor, HDD |
| Placement supported: | Horizontal/Vertical |
| Power supply: | 260 W |
| Power supply (w): | 260 |
| Power supply input voltage: | 100 - 240 V |
| Processor boost frequency: | 4.4 GHz |
| Processor cache: | 18 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor cores: | 6 |
| Processor family: | Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency: | 2.5 GHz |
| Processor generation: | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i5-12400 |
| Processor threads: | 12 |
| Product colour: | Black |
| Product type: | PC |
| Ram slot type: | UDIMM |
| Ram type: | DDR4 |
| Resolution (dpi): | no |
| Series: | M70s |
| Software included: | Standard software |
| Sound system: | Integrated |
| Ssd capacity: | 256 GB |
| Ssd capacity: | 256 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 10 - 90% |
| Storage temperature (t-t): | -40 - 60 °C |
| Sustainability certificates: | RoHS, TCO |
| Technologies: | SSD |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total ssds capacity: | 256 GB |
| Total storage capacity: | 256 GB |
| Touch screen: | no |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Turbo clock (ghz): | 4.4 |
| Tv tuner installed: | no |
| Usb 2.0 ports quantity: | 4 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 2 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-a ports quantity: | 2 |
| Viewing window: | No |
| Volume: | 8.2 L |
| Warranty: | 3 years |
| Warranty fulfillment: | Manufacturer's warranty |
| Webcam (mpix): | no |
| Weight: | 5.3 kg |
| Weight (kg): | 5.3 |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width: | 93 mm |
| Width (cm): | 9.3 |
| Wired network adapter: | 100/1000 |
| Wireless: | Bluetooth, WiFi |
| Wlan controller model: | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.