Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen) Snapdragon SDM680 10.61" 2K IPS 400nits Touch 4/64GB Adreno 610 LTE Android Storm Gre
Specification
| Ac adapter output current: | 2 A |
|---|---|
| Ac adapter output voltage: | 5 V |
| Accelerometer: | Y |
| Ambient light sensor: | Y |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Battery capacity: | 7500 mAh |
| Battery included: | Y |
| Battery recharge time: | 5 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Y |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Browsing time (wi-fi): | 14 h |
| Card reader integrated: | Y |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Y |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time: | 60 h |
| Continuous video playback time: | 12 h |
| Depth: | 158.8 mm |
| Device type: | Full-size tablet |
| Display brightness: | 400 cd/m² |
| Display diagonal: | 26.9 cm (10.6") |
| Display resolution: | 2000 x 1200 pixels |
| Form factor: | Slate |
| Front camera: | Y |
| Front camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Graphics card: | Adreno 610 |
| Graphics card family: | Adreno |
| Height: | 7.45 mm |
| Internal memory: | 4 GB |
| Internal memory type: | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal storage capacity: | 64 GB |
| Maximum internal memory: | 4 GB |
| Maximum memory card size: | 1 TB |
| Mobile network connection: | Y |
| Mobile network generation: | 4G |
| Number of built-in speakers: | 4 |
| Operating altitude: | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (h-h): | 0 - 95% |
| Operating system installed: | Android 12 |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Panel type: | IPS |
| Platform: | Android |
| Processor cores: | 8 |
| Processor family: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency: | 1.9 GHz |
| Processor manufacturer: | Qualcomm |
| Processor model: | 680 |
| Product colour: | Grey |
| Proximity sensor: | Y |
| Rear camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Rear camera type: | Single camera |
| Standby time: | 672 h |
| Storage media: | Flash |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen: | Y |
| Usb 2.0 type-c ports quantity: | 1 |
| Weight: | 465 g |
| Wi-fi standards: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width: | 251.2 mm |
| Wwan: | Installed |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.