Lenovo Tab M10 64 GB 25.6 cm (10.1") 4 GB Wi-Fi 5 802.11ac) Android 11 Gre
Specification
| Ac adapter output current: | 2 A |
|---|---|
| Ac adapter output voltage: | 5 V |
| Accelerometer: | Yes |
| Ambient light sensor: | Yes |
| Assisted gps (a-gps): | Yes |
| Audio system: | Dolby Atmos |
| Auto focus: | Yes |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Battery included: | Yes |
| Battery recharge time: | 3.5 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Browsing time (wi-fi): | 9 h |
| Card reader integrated: | Yes |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time: | 64 h |
| Continuous video playback time: | 10 h |
| Depth: | 158.6 mm |
| Device type: | Full-size tablet |
| Display brightness: | 320 cd/m² |
| Display diagonal: | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Fingerprint reader: | No |
| Form factor: | Slate |
| Front camera: | Yes |
| Front camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Glonass: | Yes |
| Gps (satellite): | Yes |
| Graphics card: | Mali G52 |
| Graphics card cores: | 2 |
| Graphics card family: | ARM |
| Hall sensor: | Yes |
| Hd type: | WUXGA |
| Height: | 8.5 mm |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal, Polycarbonate (PC) |
| Internal memory: | 4 GB |
| Internal memory type: | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal storage capacity: | 64 GB |
| Maximum internal memory: | 4 GB |
| Maximum memory card size: | 128 GB |
| Mobile network connection: | No |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 1 |
| Operating altitude: | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (h-h): | 0 - 95% |
| Operating system installed: | Android 11 |
| Operating temperature (t-t): | 0 - 40 °C |
| Panel type: | IPS |
| Platform: | Android |
| Position location: | Yes |
| Processor cores: | 8 |
| Processor frequency: | 1.8 GHz |
| Processor manufacturer: | Unisoc |
| Processor model: | T610 |
| Product colour: | Grey |
| Proximity sensor: | Yes |
| Rear camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Rear camera type: | Single camera |
| Standby time: | 672 h |
| Storage media: | eMMC |
| Sustainability certificates: | RoHS, ErP |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Usb 2.0 type-c ports quantity: | 1 |
| Voice call: | Yes |
| Weight: | 460 g |
| Wi-fi direct: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Width: | 239.8 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.