Lenovo LOQ i5-13500H Notebook 39.6 cm (15.6") Wide Quad HD Intel® Core™ i5 16 GB DDR5-SDRAM 1000 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) NoOS Grey
Specification
| Ac adapter frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter power: | 170 W |
| Antenna type: | 2x2 |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Audio chip: | Realtek ALC3287 |
| Audio system: | Nahimic Audio |
| Battery capacity: | 60 Wh |
| Battery life (max): | 5.32 h |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | No |
| Colour name: | Storm Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Configurable tdp-down: | 35 W |
| Continuous video playback time: | 4.72 h |
| Depth: | 264.8 mm |
| Discrete gpu manufacturer: | NVIDIA |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card memory: | 8 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type: | GDDR6 |
| Display brightness: | 350 cd/m² |
| Display diagonal: | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution: | 2560 x 1440 pixels |
| Efficient-core boost frequency: | 3.5 GHz |
| Embedded options available: | No |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Ethernet lan data rates: | 1000 Mbit/s, 100 Mbit/s |
| Execute disable bit: | Yes |
| Fast charging: | Yes |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | HD |
| Front camera resolution: | 1280 x 720 pixels |
| Hd type: | Wide Quad HD |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Height (front): | 2.21 cm |
| Height (rear): | 2.52 cm |
| Housing material: | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Intel flex memory access: | Yes |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR5-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard backlit colour: | White |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 16 GB |
| Maximum refresh rate: | 165 Hz |
| Maximum shipping altitude: | 3048 m |
| Maximum turbo power: | 95 W |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 5200 MHz |
| Memory form factor: | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size): | 2 x 8 GB |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Mobile network connection: | No |
| Motherboard chipset: | Intel SoC |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Numeric keypad: | Yes |
| Nvidia g-sync: | Yes |
| Nvme: | Yes |
| On-board gpu manufacturer: | Intel |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card family: | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model: | Intel Iris Xe Graphics |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | No |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor base power: | 45 W |
| Processor boost frequency: | 4.7 GHz |
| Processor cache: | 18 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor cores: | 12 |
| Processor family: | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation: | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i5-13500H |
| Product colour: | Grey |
| Product type: | Laptop |
| Speaker power: | 2 W |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total graphics power (tgp): | 115 W |
| Total storage capacity: | 1 TB |
| Touchscreen: | No |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 1 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-a ports quantity: | 2 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb power delivery: | Yes |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 2.4 kg |
| Wi-fi standards: | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width: | 359.6 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.