Lenovo LOQ 15AHP9 AMD Ryzen™ 5 8645HS 15,6 FHD 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD RTX™ 4060 8GB Wi-Fi 6 802.11ax) Gre
This product is not available
Specification
| Ac adapter frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| Ac adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Ac adapter power: | 230 W |
| Antenna type: | 2x2 |
| Audio chip: | Realtek ALC3287 |
| Audio system: | Dolby Audio |
| Battery capacity: | 60 Wh |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.2 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Card reader integrated: | No |
| Colour gamut: | 100% |
| Colour name: | Luna Grey |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Depth: | 258.7 mm |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card memory: | 8 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Display brightness: | 300 cd/m² |
| Display diagonal: | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface: | Matt |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Fast charging: | Yes |
| Fingerprint reader: | No |
| Front camera: | Yes |
| Front camera hd type: | HD |
| Front camera resolution: | 1280 x 720 pixels |
| Hd type: | Full HD |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 2.1 |
| Height: | 23.9 mm |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | LPDDR5x-SDRAM |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard layout: | QWERTY |
| Led backlight: | Yes |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Maximum refresh rate: | 144 Hz |
| Maximum shipping altitude: | 3048 m |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 5600 MHz |
| Mobile network connection: | No |
| Neural processor unit (npu): | AMD Ryzen AI |
| Npu performance up to: | 16 TOPs |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Number of microphones: | 2 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Numeric keypad: | Yes |
| Nvme: | Yes |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board graphics card family: | AMD Radeon |
| On-board graphics card model: | AMD Radeon 760M |
| Operating relative humidity (h-h): | 8 - 95% |
| Operating system installed: | N |
| Operating temperature (t-t): | 5 - 35 °C |
| Optical drive type: | No |
| Panel type: | IPS |
| Password protection: | Yes |
| Pointing device: | Touchpad |
| Processor boost frequency: | 5 GHz |
| Processor cache: | 16 MB |
| Processor cache type: | L3 |
| Processor cores: | 6 |
| Processor family: | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor frequency: | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer: | AMD |
| Processor model: | 8645HS |
| Product colour: | Grey |
| Rgb colour space: | sRGB |
| Speaker power: | 2 W |
| Ssd capacity: | 512 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | PCI Express 4.0 |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 5 - 95% |
| Storage temperature (t-t): | 5 - 43 °C |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total processor performance up to: | 31 TOPs |
| Total ssds capacity: | 512 GB |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| Touchscreen: | No |
| Trusted platform module (tpm): | Yes |
| Trusted platform module (tpm) version: | 2.0 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 3 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb type-c displayport alternate mode: | Yes |
| Weight: | 2.38 kg |
| Wi-fi standards: | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width: | 359.9 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.