Lenovo IdeaCentre Gaming 5 i5-10400F Tower Intel® Core™ i5 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD PC Black, Blue
Specification
| Antenna type: | 2x2 |
|---|---|
| Audio chip: | Realtek ALC222-CG |
| Audio system: | High Definition Audio |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Built-in speaker(s): | No |
| Cabling technology: | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated: | No |
| Chassis type: | Tower |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Cpu configuration (max): | 1 |
| Depth: | 292.2 mm |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card memory: | 4 GB |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 |
| Discrete graphics memory type: | GDDR6 |
| Display included: | No |
| Embedded options available: | No |
| Enhanced intel speedstep technology: | Yes |
| Ethernet lan: | Yes |
| Ethernet lan (rj-45) ports: | 1 |
| Ethernet lan data rates: | 1000 Mbit/s, 10, 100 |
| Execute disable bit: | Yes |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Hdmi version: | 2.0 |
| Headphone outputs: | 1 |
| Height: | 365 mm |
| Idle states: | Yes |
| Intel 64: | Yes |
| Intel software guard extensions (intel sgx): | Yes |
| Intel stable image platform program (sipp): | No |
| Intel trusted execution technology: | No |
| Intel virtualization technology (vt-x): | Yes |
| Intel virtualization technology for directed i/o (vt-d): | Yes |
| Intel vt-x with extended page tables (ept): | Yes |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included: | Yes |
| Market positioning: | Gaming |
| Maximum internal memory: | 32 GB |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Memory clock speed: | 2933 MHz |
| Memory slots: | 2x DIMM |
| Motherboard chipset: | Intel B560 |
| Mouse included: | Yes |
| Non-ecc: | Yes |
| Number of 3.5" bays: | 1 |
| Number of discrete graphics cards: | 1 |
| Number of processors installed: | 1 |
| Number of ssds installed: | 1 |
| Nvme: | Yes |
| On-board graphics card: | No |
| On-board graphics card model: | Not available |
| Operating relative humidity (h-h): | 20 - 80% |
| Operating system installed: | No |
| Optical drive type: | No |
| Password protection: | Yes |
| Password protection type: | Supervisor, HDD, Power on |
| Pci express x1 (gen 3.x) slots: | 1 |
| Pci express x16 (gen 3.x) slots: | 1 |
| Placement supported: | Vertical |
| Power supply: | 380 W |
| Processor boost frequency: | 4.3 GHz |
| Processor cache: | 12 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor cores: | 6 |
| Processor family: | Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency: | 2.9 GHz |
| Processor generation: | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i5-10400F |
| Processor threads: | 12 |
| Product colour: | Black |
| Product type: | PC |
| Ssd capacity: | 512 GB |
| Ssd form factor: | M.2 |
| Ssd interface: | NVMe, PCI Express |
| Storage media: | SSD |
| Storage relative humidity (h-h): | 10 - 90% |
| Storage temperature (t-t): | -40 - 60 °C |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Top wi-fi standard: | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total ssds capacity: | 512 GB |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| Usb 2.0 ports quantity: | 4 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-a ports quantity: | 1 |
| Usb 3.2 gen 1 (3.1 gen 1) type-c ports quantity: | 1 |
| Usb 3.2 gen 2 (3.1 gen 2) type-a ports quantity: | 1 |
| Vga (d-sub) ports quantity: | 1 |
| Viewing window: | No |
| Volume: | 13.6 L |
| Weight: | 6 kg |
| Wi-fi: | Yes |
| Wi-fi standards: | 802.11g, 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width: | 145 mm |
Despite our best efforts, we cannot guarantee that the published technical data and photos do not contain inaccuracies or errors, which, however, cannot be a basis for claims.