Zapachniało wiosną?

Zapachniało wiosną?

Kiedy powietrze zaczyna pachnieć wiosną, i pojawiają się pierwsze pąki to sygnał, że nadchodzi czas prac ogrodowych. Marzec to czas wytężonej pracy bo nie tylko trawniki potrzebują naszej pomocy ale wymagane są także porządki wśród bylin wieloletnich, wysiew nowych roślin i przycinka naszych krzewów.

To miesiąc rozmnażania bylin i sadzenia roślin na potrzeby rozsadów. Nasze trawniki wołają o grabienie, likwidację kretowisk i wywóz gałązek, zeschłych liści i innych pozostałości po zimie. Jeżeli temperatury utrzymują się powyżej zera to czas na rozebranie naszych roślin z zimowych kożuchów. Jeżeli martwisz się, że mogą jeszcze zmarznąć to można tylko odchylić „poły płaszczów”.

Pod koniec marca można  przyciąć wrzosy i wrzośce kwitnące latem, budleje no i te gatunki powojników, które kwitną na młodych pędach. Naszym pięknym pięciornikom, tawule japońskiej, hortensjom i różom musimy  skrócić zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuńmy tylko gałęzie stare i chore.

A potem nadejdzie kwiecień

Rozbieramy całkowicie opatulone rośliny. Sadzimy nowe róże a te które już rosną poddajemy skracaniu. Zaczynamy rozmnażać krzewy, podlewamy i opłukujemy. Kwiecień to także miesiąc w którym sadzimy drzewa. Cebulaki zasililiśmy już nawozem ale ze względu na ich spory wysiłek wkładany we wzrost musimy zrobić to ponownie. Nasze krzewy przycinamy a do gruntu wsadzamy kwiatki. No i czas zabrać się porządnie za trawnik. Zaczynamy systematycznie go kosić, przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 5 centymetrów. Najlepiej zrobić to za pomocą kosiarki z regulacją wysokości koszenia.

Już niedługo wakacje – Czerwiec  w ogrodzie

Na początku czerwca drugi raz zasilamy drzewa i krzewy a w drugiej połowie zadbajmy o żywopłoty. Sekatory w dłoń i strzyżemy grzywki krzewom. Teraz możemy wysiewać gatunki dwuletnie( bratki, niezapominajki, stokrotki..). A jak w waszym ogrodzie kolorami cieszyły tulipany to teraz, po uschnięciu jest czas na wykopanie ich cebul. Suszymy i przechowujemy do września.

Nie zapominajmy w czerwcu o trawniku, kośmy go systematycznie a odwdzięczy się soczystą zielenią i bujną czupryną. W pierwszych dniach lipca przyjrzyjmy się drzewom owocowym, podeprzeć trzeba gałęzie i przerzedzić zawiązki. Regularnie usuwajmy przekwitłe kwiatostany i przynajmniej raz w miesiącu trzeba nawozić  rośliny roztworem mieszanki wieloskładnikowej.

Lato w ogrodzie

Kiedy my zadbamy o prawidłową pielęgnację naszych roślin to one odwdzięczą się nam kolorami, zapachami i będą cieszyć nasze wszystkie zmysły. Relaks w ogrodzie nie byłby pełny bez wygodnych leżaków i cudownie relaksujących hamaków. Dla zaproszonych gości dobrze mieć w kąciku grilla na którym przygotujemy przepyszne pieczyste.

W naszym dziale „Ogród” znajdziecie wszystko co potrzebne do uprawiania, pielęgnacji, relaksu i prac w ogrodzie. Wszystkie narzędzia, środki do pielęgnacji i nawożenia roślin, artykuły rekreacyjne i ozdobne pochodzą ze sprawdzonych źródeł od renomowanych producentów.

Ogród

Strona główna