Osuszacze i nawilzacze

Osuszacze i nawilzacze

Osusza albo nawilża, jonizuje i aromatyzuje 

Mowa o nawilżaczach i osuszaczach powietrza, niby to prosta sprawa, bo sama nazwa wskazuje, co urządzenie ma za zadanie robić, a jednak… Niby nawilżamy jak jest za sucho a suszymy, gdy jest za mokro. W praktyce wygląda to nieco inaczej, żeby mieć optymalną wilgotność i dobre samopoczucie niezbędne jest zachowanie równowagi. Zawartość wilgotności w powietrzu jest zmienna, o czym wszyscy wiemy i wcale nie zależy od pory roku. Ale po kolei. Kiedyś dawno temu pogodę z wyprzedzeniem odczytywano między innymi z zachowania zwierząt albo roślin. Taki na przykład dziewięćsił, posiada listki naokoło koszyczka kwiatostanu i te listki tuż przed deszczem otulały koszyczek, a w przededniu suchego dnia, maksymalnie się otwierały. W nieco późniejszych czasach wielki Leonardo da Vinci skonstruował pierwszy prototyp higrometru. Co prawda to był tylko kłębek wełny na szalce wagi zmieniający swój ciężar pod wpływem wilgoci w powietrzu, ale był to już pierwszy krok ku bardziej skomplikowanym urządzeniom do pomiaru wilgotności powietrza.

Jaka jest optymalność wilgotność powietrza? 

Wskazania wewnątrz pomieszczeń będą się różnic, bo zależą od funkcji, jaką spełnia dane pomieszczenie. Wiadomo, że łazienka i kuchnia to duża większa wilgotność. Optymalny dla człowieka poziom wilgotności w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu to 40-60%. Jeżeli mamy suche bezdeszczowe lato to nawilżacz przyniesie nam orzeźwienie i miły chłód, ale tylko wtedy, gdy lato jest naprawdę bardzo suche. Jeśli jednak pada deszcz lepiej zrezygnować z nawilżacza. Inaczej jest zimą, pozamykane okna, grzejące kaloryfery i wilgoć spada do 20% a to jest niezdrowe a wręcz bardzo szkodliwe. Może nasilać się kaszel, drapanie w gardle, wysuszone śluzówki, bóle głowy. Możemy ratować się większa ilością kwiatów, stawianiem pojemników z woda w pobliżu grzejników, ale jeżeli nadal nasz sprzęt do mierzenia wilgotności pokaże mniej niż 30 % to biegusiem do sklepu po nawilżacz. 

A jaki nawilżacz wybrać? 

Najpierw musimy się zdecydować, jaki rodzaj nawilżacza wybrać? Bo nawilżacze różnią się między sobą sposobem pracy.

ULTRADŹWIĘKOWE działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody za pomocą ultradźwięków na drobne cząsteczki pary, widoczne, jako biała mgiełka. Mogą być elektroniczne lub mechaniczne. Są ciche i posiadają tak różne pojemniki, że pojemność zbiornika na wodę umożliwi nawilżenie powietrza w pomieszczeniach do aż 60m2.

EWAPORACYJNE są najzdrowszymi urządzeniami nawilżającymi. W sposób naturalny odparowują wodę ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornika podawana lub zaciągana jest przez wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu przetłacza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Uzyskuje się w ten sposób efekt podobny do wysuszania np. mokrej ulicy przez silny wiatr. Nie posiadają elektroniki sterującej ani wyświetlacza. ale nie musimy się martwić, że przekroczymy normy, ponieważ nawilżacze tego typu nie są w stanie zwiększyć wilgotności powyżej 60%. Są łatwe w obsłudze ze względu na prostą budowę.

PAROWE bardzo higieniczne, idealne dla dzieci i osób wrażliwszych.  Działają na zasadzie czajnika, a ze względu na poddanie wody wysokiej temperaturze, para wodna jest pozbawiona bakterii i drobnoustrojów. Popatrzmy teraz na inne parametry nawilżaczy. Wydajność, podawana jest w litrach na dobę. Mówi nam on o tym, jaką ilość wody jest w stanie dany nawilżacz odparować do powietrza. Im większa jest powierzchnia, w którym chcemy zastosować nawilżacz tym wyższa powinna być jego wydajność. Najwydajniej pracują nawilżacze parowe. Następny ważny parametr a zwłaszcza, jeżeli będziemy nawilżać sypialnię to poziom hałasu. Do pomieszczeń, w których hałas mógłby nam przeszkadzać polecamy nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Kolejny ważny parametr to pojemność zbiornika, wpływa ona na konieczność dolewania do niego wody. Nawilżacze różnią się też między sobą dodatkowymi funkcjami. Na przykład niektóre z nich posiadają wbudowany higrostat powietrza. To zintegrowane wraz z nawilżaczem urządzenie, którego celem jest kontrola wilgotności w pomieszczeniu. Higrostat umożliwia ustawienie takiej wilgotności, jakiej w danej chwili wymagamy. Timer, to programator czasowy, dzięki któremu możemy zaprogramować okres czasu, w którym urządzenie ma działać. Podgrzewanie wody, podgrzewając wodę w nawilżaczu może poprawić wydajność oraz jakość procesu nawilżania. Wyświetlacz elektroniczny, informuje o wprowadzonych ustawieniach oraz wilgotności powietrza. Automatyczne wyłączenie urządzenia, zabezpieczenie przed uszkodzeniem sprzętu, gdy nie ma w zbiorniku wody urządzenie się wyłącza. Filtr odwapniający, usuwa nadmiar kamienia z wody. Stosowany jest najczęściej w nawilżaczach ultradźwiękowych. Kostki i elektrody srebrne, spełniają role sterylizującą, zabijają bakterie znajdujące się w wodzie. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z parametrami i funkcjami nawilżacza, który wpadł nam w oko. U Wassermana znajdziecie różne rodzaje nawilżaczy od renomowanych producentów. 

Kiedy potrzebny jest osuszacz? 

Osuszacza używamy wtedy, gdy klimat jest za wilgotny i zaczynamy to odczuwać.. Osuszacz pomaga i w ekstremalnych sytuacjach jak np., zalanie, grzyb na ścianie. Ale i w sytuacjach zwykłych codziennych świetnie się sprawdza, jako pomocnik np. przy większym praniu wiszącym w pokoju. Gorące i deszczowe lato to nadmiar komarów, bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Osuszacz będzie wtedy idealnym urządzeniem do pomocy. Przed zakupem osuszacza wilgotność powietrza należy zmierzyć. Wystarczy do tego prosty miernik elektroniczny, ale i równie dobrze sprawdzi się stacja pogodowa. Pomiaru należy dokonać kilka razy o różnych porach dnia. Jeśli wilgotność powietrza stale będzie w przedziale powyżej 60% to najwyższy czas na uruchomienie osuszacza.

Jakie są przyczyny dużej wilgotności? 

Wilgoć technologiczna, woda znajdująca się w ścianach i posadzkach nowo wybudowanych domów i w budynkach po modernizacjach. Niesprawna wentylacja, wilgoć powstaje podczas wielu codziennych czynności wykonywanych w domu takich jak pranie, gotowanie, zmywanie naczyń, brak wentylacji sprawia, że wytworzona przez nas wilgoć nie może wydostać się poza mieszkanie. Niesprawna hydroizolacja budynku może skutkować zawilgoconą piwnicą a to w następstwie podciągania kapilarnego spowoduje zamoknięcie ścian na wyższych kondygnacjach. Brak izolacji cieplnej w okresie zimowym na zimnych ścianach pojawiają się krople wody, która wytrąca się z powietrza. Idealne warunki na powstanie zagrzybienia na ścianie. Wysoki poziom wód gruntowych poziom wód gruntowych zmienia się w zależności od pory roku oraz ilości opadów. Nieodpowiednio wykonany drenaż lub jego brak, niesprawne instalacje wod.-kan.,dziurawy dach , powodzie i zalania. Jak widać przyczyn wilgoci w mieszkaniu jest sporo, a rozwiązania powyższych problemów mogą być drogie lub nieosiągalne. Sposobem na to będzie pomoc osuszacza powietrza. Wychwytuje on wodę w postaci gazowej i zmienia ją w ciecz odprowadzając do zbiornika bądź kanalizacji. 


Z grubsza podział osuszaczy wygląda tak: 

  • Osuszacze domowe 
  • Osuszacze profesjonalne 
  • Osuszacze budowlane 
  • Osuszacze basenowe 
  • Osuszacze powietrza sprężonego 

I ze względu na sposób działania, czyli; 

Kondensacyjny. Wentylator takiego osuszacza zasysa z pomieszczenia wilgotne powietrze i przepuszcza je przez filtr, który zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia mechaniczne. Potem oczyszczone powietrze przepływa przez parownik, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, a osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, gdzie ulega ogrzaniu. W finale powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma taką temperaturę jak powietrze zasysane do urządzenia, ale za to jest pozbawione wilgoci. 


Absorpcyjny. Wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, który wyłapuje niesione przez powietrze pyłki i kurz. Później powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Osuszacz odciąga wilgoć z granulatu, a suche powietrze wydostaje się na zewnątrz urządzenia. 

Potrzebujecie osuszacza do mieszkania? 

Jeżeli szukacie osuszacza do domu to pierwszym krokiem powinno być obliczenie, jaką musi mieć wydajność do naszych warunków. Do regulacji wilgotności w zawilgoconym pomieszczeniu wystarczy 5-10l/24h. Do regulowania wilgotności w mieszkaniu o powierzchni ok 50m2 powinniśmy się kupić osuszacz o wydajności – ok 20l/24h. Natomiast do regulacji wilgotności w piętrowym domu lepiej zaopatrzyć się w dwa mniejsze urządzenia niż jedno duże. Do zimnych pomieszczeń takich jak na przykład piwnice, lepiej wybrać osuszacze adsorpcyjne. 
Następnymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę są; przepływ powietrza, zużycie prądu, zakres pracy, głośność, pojemność zbiornika na wodę, dodatkowe akcesoria oraz funkcje. 

Sprawdź naszą ofertę

A co z oczyszczaniem powietrza wokół nas? 

Prócz nawilżaczy i osuszaczy możemy natknąć się także na oczyszczacze powietrza. W naszej ofercie znajdziecie państwo świetne oczyszczacze powietrza z opcją nawilżania. Nawilżacz powietrza wbudowany w urządzenie oczyszczające wytwarza mgiełkę z pary wodnej lub parę, która podwyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu. 
Pry zakupie oczyszczacza zwracajmy uwagę na parametry takie jak przy zakupie nawilżacza czy osuszacza, nie sugerujmy się opiniami znalezionymi w necie. Znaczna część tych słów krytycznych wynika z wyboru urządzenia niskiej jakości, nieprawidłowej eksploatacji lub niedopasowania wydajności urządzenia do kubatury. I dlatego zawsze najlepiej poradzić się specjalisty, nasi sprzedawcy zawsze służą fachowym doradztwem.

Strona główna