Kolumny głośnikowe

Kolumny głośnikowe

Kolumny głośnikowe, z całą pewnością to one odpowiadają za jakość odtwarzanego dźwięku. Wybór odpowiednich wcale nie jest łatwy. Postaramy się, chociaż w małym stopniu przybliżyć temat głośników. 

Gdzie będą stały Twoje kolumny?

Najważniejszą sprawą, często lekceważoną przez kupujących jest dobranie kolumn do kubatury i akustyki pokoju, w którym te kolumny będą pracowały. Po wstawieniu zbyt dużych kolumn do małego pomieszczenia okaże się, że zostaniemy z wzbudzającym się basem, kiepską stereofonią oraz stłumioną dynamiką. Sytuacja odwrotna jest tak samo ryzykowna, kupując małe głośniki do wielkiego salonu uzyskamy słaby, płaski i bez niskich tonów dźwięk.

Ale to także jest spore uogólnienie, przecież każdy pokój jest inny. Na ostateczny rezultat ma wpływ dużo innych czynników np. kształt pomieszczenia, stopień jego wytłumienia, z czego zostały wykonane ściany, podłoga i sufit. Inaczej odbierzemy dźwięk w pokoju z gołymi ścianami i panelami na podłodze, a inaczej tam, gdzie ściany zakryte są regałami z książkami, a na podłodze leży gruby perski dywan.

Główna zasada ustawiania kolumn głośnikowych mówi, że w tych większych pomieszczeniach sprawdzą się lepiej zestawy podłogowe natomiast w tych mniejszych świetnie sprawdzą się podstawkowe. Rozmiar kolumn nie jest jednak  jedynym problemem kupującego.

Wiemy już, że potrzebujemy wielkich lub małych kolumn. Teraz zaczyna się problem czy lepiej zdecydować się na kolumny podłogowe czy podstawkowe? Jaką ilość głośników powinny mieć nasze kolumny? Jaki rodzaj obudowy będzie najlepszy, a co z impedancją, skutecznością i ich mocą?

Pasywne czy aktywne?

To następna ważna sprawa przy wyborze kolumn, większość dostępnych modeli, to zestawy pasywne, czyli takie, które do swojego działania potrzebują wzmacniacza.

Modele aktywne to takie, które mają już wbudowany wzmacniacz. I te i te mają swoich zwolenników, niektórzy cieszą się, że problem z doborem wzmacniacza do kolumn, ich nie dotyczy, bo dobór właściwych parametrów załatwił za nich producent. Niektórzy wolą jednak samodzielnie dopasować sprzęt do kolumn.

W skrócie, jeżeli chcecie, żeby Wasz sprzęt był jak najprostszy, bez osobnych komponentów i plątaniny kabli i nie chcecie tracić czasu na szukanie odpowiedniego wzmacniacza i jeśli nie macie miejsca na postawienia osobnego stolika z dodatkowym sprzętem to aktywne są właśnie dla Was. Pasywne natomiast będą idealne dla tych, którzy mają już wzmacniacz i może w przyszłości planują zakupić lepszy, ich budżet na głośniki jest mniejszy albo potrzebują lżejszych głośników (konstrukcje pasywne są zazwyczaj lżejsze od aktywnych).

Papierowy stożek czy metal?

O co chodzi? O to, jakie głośniki zastosowano w kolumnach. Poszczególnym materiałom wykorzystywanym do budowy membrany przypisuje się konkretne właściwości brzmieniowe i tu warto się przyjrzeć tej kwestii.

Membrany papierowe i polipropylenowe dają brzmienie lekko cieplejsze i bardziej fizjologiczne, membrany aluminiowe dźwięk nieco głębszy, z kolei te wykonane z włókien węglowych czy kewlarowych to brzmienie szybkie i neutralne. Naprawdę warto zapoznać się z ich charakterystyką brzmieniową.

Sam materiał na membrany to jednak nie wszystko. Należy przyjrzeć się także innym elementom takim chociażby, jak kosze, cewki czy układy magnetyczne. Miłośnicy głębokiego i mocnego basu zwracają uwagę na zawieszenie wooferów a świat tweeterów (głośnik przenoszący najwyższe częstotliwości, bywa, że sięgające powyżej granicy słyszalności ludzkiego słuchu).

Dominują tweetery kopułkowe, których membrana może być wykonana z jedwabiu, metalu, a nawet poddanego odpowiedniej obróbce diamentu. Na podobnej zasadzie działają też tweetery tubowe, ale zupełnie inaczej wyglądające z zewnątrz.

Coraz częściej, spotyka się także przetworniki wstęgowe. I w takim tweeterze funkcję membrany pełni cieniutka folia zamontowana w polu magnetycznym. Głośniki z taką membraną dają otwarte i przejrzyste brzmienie małym minusem jest niestety lekkie rozjaśnienie dźwięku. I dlatego coraz częściej stosowane są hybrydowe moduły wysokotonowe łączące w sobie tradycyjną miękką kopułkę z głośnikiem wstęgowym.

Koncentryki są cenione za ciekawą, trójwymiarową przestrzeń, spójność i klarowność zakresu średnio-wysokotonowego. W konstrukcji elektrostatycznej naelektryzowana folia umieszczona jest między statorami ( zwykle są to metalowe siatki, przez które płynie sygnał ze wzmacniacza), wprawia to folię w ruch, tym samym generując dźwięk. W głośnikach magnetostatycznych sygnał ze wzmacniacza przepływa przez wstęgę umieszczoną w silnym polu magnetycznym.

Typ obudowy a brzmienie

Rodzaj zastosowanej obudowy jest bardzo ważny większość producentów wypuszcza na rynek kolumny z MDFu, ponieważ wychodzą z założenia, że najlepsza obudowa to ta ciężka, sztywna i odporna na rezonanse.

W droższych konstrukcjach możemy znaleźć elementy z kamienia, metalu, szkła, betonu, kompozytów lub jeszcze innych egzotycznych tworzyw. Niektóre firmy produkują obudowy, które w kontrolowany sposób drgają wraz z głośnikami, tworząc coś w rodzaju pudła rezonansowego.

Najpopularniejszy typ obudowy to bas-refleks ( skrzynia, z co najmniej jednym tunelem wentylacyjnym) takie rozwiązanie pozwala uzyskać bardzo dobre rozciągnięcie pasma w dół przy zachowaniu niewielkiego rozmiaru kolumn, wadą bas-refleksu jest podbicie basu, a to przy niekorzystnych warunkach może nakładać się na rezonans własny pokoju odsłuchowego, w efekcie dając nieprzyjemne buczenie.

Obecność portu znajdującego się z tyłu kolumny ogranicza możliwość dosuwania głośników do ścian a to także może negatywnie wpływać na brzmienie. Alternatywą dla kolumny wentylowanej jest obudowa z membraną bierną mamy wówczas do czynienia z samą membraną, drgającą pod wpływem zmian ciśnienia w obudowie.

Waty, omy, decybele

Czyli po prostu parametry elektryczne. Dzięki tym parametrom głośniki prawidłowo lub nie będą współpracowały ze wzmacniaczem czy amplitunerem oraz przełożą się na osiągany poziom głośności.

Wielu kupujących głośniki po raz pierwszy zwraca uwagę przede wszystkim na moc. A tu nie o moc chodzi. Od mocy kolumn ważniejsze są inne parametry. Pierwszym parametrem będzie impedancja podawana w omach. Parametr ten decyduje o technicznym dopasowaniu zestawów głośnikowych i wzmacniacza.

W specyfikacji zazwyczaj podawana jest impedancja nominalna a jej typowe wartości to 4, 6 i 8 omów(parametr ten nie ma wartości stałej, jest uzależniony od częstotliwości). Jak to rozumieć? O tym, przesądza impedancja kolumn w zakresie niskich tonów, odtworzenie tych właśnie tonów wymaga od wzmacniacza największej ilości prądu.

W tabeli danych technicznych wzmacniacza podane będą dwie wartości mocy wyjściowej, dla ośmiu i czterech omów. Kolumny o niższej impedancji pobiorą ze wzmacniacza więcej mocy ( o ile ten będzie w stanie ją dostarczyć).

Następny ważny parametr to efektywność podawana w decybelach, czyli inaczej natężenie dźwięku, jakie kolumna jest w stanie wytworzyć w określonych warunkach. Efektywność powie nam, jak kolumna przetwarza energię elektryczną na akustyczną. I tak np. efektywność 90 dB możemy założyć, że kiedy postawimy je w domu i podkręcimy wzmacniacz tak, aby osiągnął na wyjściu moc 1 W, to usłyszymy dźwięk o natężeniu 90 dB. Uproszczając ten parametr powie nam, jak dużo dźwięku wyciśniemy z głośników, i czy posiadany przez nas wzmacniacz poradzi sobie z ich wysterowaniem.

Teraz kwestia pasma przenoszenia, podawane jest ono, jako przedział częstotliwości, z jakimi poradzą sobie dane zestawy. Najczęściej widziane liczby w specyfikacji dotyczące tego parametru to od 35-60 Hz do 20-30 kHz.

Moc RMS – MOC ciągła – P.M.P.O.

Moc RMS (Root Mean Square), skuteczna, znamionowa, ciągła – określa maksymalną głośność, z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez narażenia się na uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach. To także informacja o mocy pobieranej przez urządzenie podczas pracy pod obciążeniem. Parametr ten jest mierzony w watach (W) i podawany zawsze na tabliczce znamionowej produktu. Pamiętać trzeba o tym by moc znamionowa RMS dla każdej z kolumn była większa o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej amplitunera. Jak zatem odczytywać moc RMS? Przy kolumnach i głośnikach podany parametr RMS określa, jaką wartością mocy można je obciążyć.

Moc ciągła to parametr, w którym dźwięki z daną mocą mogą być odgrywane bez przerwy. Parametr mocy ciągłej jest zazwyczaj około 20% niższy od mocy RMS.


Moc PMPO to z kolei parametr określający chwilową moc szczytową. Moc, jaką może wyemitować urządzenie w idealnych warunkach przez bardzo krótki czas (np. milisekundę). Parametr nieosiągalny w normalnych warunkach, jej porównywanie jest bez sensu gdyż nie istnieje znormalizowana metoda pomiaru. Podsumowując: Wartość PMPO ma głównie znaczenie marketingowe, ponieważ nie istnieje wspólna metoda pomiaru, wartość ta może być w zasadzie dowolnie wielka.
Porównywalną wartością opisującą urządzenie jest moc skuteczna dźwięku (RMS – Root Mean Square) bądź moc ciągła.

Sprawdź naszą ofertę

Za ile?
Na końcu sprawa dla niektórych kupujących najważniejsza….Cena. Możemy kupić modele za, kilkaset, ale i za kilkaset tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że zestawy głośnikowe są najważniejszym elementem systemu stereo, więc jeżeli chcesz przyoszczędzić to lepiej na czymś innym. 

Zdajemy sobie sprawę, że temat zaledwie „liźnięty”, ale mamy nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu przybliżyliśmy państwu temat głośników. Na wszystkie pytania wyczerpująco odpowiedzą pracownicy  naszego sklepu Wasserman 

Strona główna