Inhalacja czy nebulizacja?

Inhalacja czy nebulizacja?

Inhalacja lub nebulizacja, to nic innego jak dostarczenie substancji leczniczych w formie par wód mineralnych, aerozoli czy roztworów leków do drzewa oskrzelowego. Pomaga to w wykrztuszaniu wydzieliny, działa przeciwzapalnie i leczniczo.

Co to jest inhalator a co nebulizator?

W nebulizatorach aerozol jest wytwarzany samoczynnie. Wystarczy tylko spokojnie wdychać przez ustnik lub maskę od kilku do kilkunastu minut. Największym atutem nebulizatorów jest to, że rozdrabniają płynny lek zamieniając go w mgiełkę, zawierającą miliony zawieszonych w powietrzu kropelek o mikroskopijnych rozmiarach, a te docierają do najgłębszych części układu oddechowego. Inhalatory natomiast to rządzenia służące do rozpraszania substancji w powietrzu lub innym gazie. Sporo inhalatorów ma nebulizatory, ale nie wszystkie, dlatego dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, które chcemy kupić.

Na co pomagają inhalacje?

Inhalacje są niezastąpioną metodą uzupełniającą terapię przede wszystkim takich schorzeń, jak:

  • Astma oskrzelowa
  • Mukowiscydoza
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Rozedma płuc
  • Zapalenie płuc
  • Nadciśnienie tętnicze płuc

Inhalator dla dzieci Promedix PR-811

Jaki inhalator będzie najlepszy?

Rodzaje inhalatorów dostępne na naszym rynku:

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem oraz inhalatory proszkowe są sprzętem medycznym z aplikowanym w fabrykach farmaceutykiem. Są przeznaczone do konkretnego zastosowania wynikającego ze wskazań zawartego w nich leku.

Inhalatory ultradźwiękowe - Tworzą partykuły nośnika za pomocą ultradźwięków. Są ciche i wytwarzają bardzo drobne partykuły, których nebulizacja jest bardzo szybka.

Inhalatory kompresorowe (tłokowo-pneumatyczne) - Wytwarzają mgłę nośnika w dyszy nebulizatora, są głośniejsze od ultradźwiękowych, ale za to dużo tańsze.

Najważniejszym parametrem charakteryzującym inhalator jest MMAD. Oznacza on średnią aerodynamiczną wielkość cząstek tworzących mgłę i wyrażaną w mikronach. Wielkość cząstek wytworzonych w procesie nebulizacji określa miejsce, w którym będą one najlepiej osiadały, czyli gdzie będą w największym stopniu wchłaniane.

  • cząsteczki o średnicy 5 - 8 μm – wchłanianie są w tchawicy i dużych oskrzelach
  • cząsteczki o średnicy 2 - 5 μm – w oskrzelach i oskrzelikach
  • cząsteczki o średnicy 0,5 - 3 μm – w pęcherzykach płucnych

 

Decydując się na zakup nebulizatora należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Rodzaj leków z jakimi będziemy go używać,tempo rozpylania,wiek osób, które będą korzystały z danego urządzenia oraz fakt czy nebulizator będzie używane przez jedną, czy więcej osób, oraz warunki, w jakich będziemy prowadzić inhalacje.

Inhalator krówka dla dzieci Promedix PR-810

W sklepie Wasserman mamy bogatą ofertę inhalatorów, w tym ciekawe, kolorowe przeznaczone specjalnie dla dzieci

Inhalatory

Pamiętajmy też o tym, by po wykonaniu inhalacji koniecznie przepłukać usta i gardło wodą a małym dzieciom, które nie potrafią tego trzeba zaś podać wodę do picia. Zapobiegniemy tym samym negatywnym skutkom odkładania się leków w górnych drogach oddechowych.

Odkładanie się leków może doprowadzić do grzybicy i stanów zapalnych błony śluzowej, spowodować chrypkę, kaszel i podrażnienie gardła albo uczucie suchości w ustach. Po inhalacji umyjmy też zęby ponieważ niektóre z leków mogą osłabiać szkliwo. Zadbajmy także o twarz, aby nie doszło do podrażnienia skóry.

Strona główna